Menü
Sosyal Medya
 1. Ana Sayfa
 2. Haberler
 3. İstanbul Üniversitesi Akademik Yayınlarda Birinci

İstanbul Üniversitesi akademik yayınlarda birinci

22/06/2015

TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilim Merkezi (ULAKBİM) bünyesindeki Cahit Arf Bilgi Merkezi’nin hazırladığı ‘Türkiye Üniversiteleri’nin Bilimsel Yayın Performansı: 2004-2014’ araştırmasına göre en çok yayını İstanbul Üniversitesi üretti. Üniversitenin 14 bin 69 yayınla ilk sırada yer aldığı görüldü.

50 Türk üniversitesinin yayın ve atıf sayısı, etki ortalaması ve h-endekslerinin de yapıldığı araştırmada 2004-2014 yıllarında toplam 228 bin 856 yayın üretildiği tespit edildi. Thomson Reuters InCites verilerinden yararlanarak hazırlanan araştırmada bu yayınlara yapılan atıf sayısıysa 1 milyon 517 bin 691 olarak belirlendi.

En çok yayın yapan üniversiteler sıralamasında 13 bin 457 yayınla Hacettepe Üniversitesi 2’inci sırada yer alırken, 3’üncü sırayı 11 bin 485 yayınla Ankara Üniversitesi aldı.

En çok yayını tıbbi bilimler yaptı

TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilim Merkezi Türk üniversitelerinin konu sınıflandırmalarına göre yayın performansları da ölçüldü. Değerlendirme de 8 anabilim dalında 250 farklı başlık incelendi. Türkiye’deki toplam yayın sayısı 228 bin 856’nın sırasıyla yüzde 40’ını Tıbbi bilimler, yüzde 30,42’sini Temel bilimler, yüzde 26,70’ini Mühendislik bilimleri oluşturdu.

Bilimlerde yayın sayısı ve oranı

Tıbbi bilimler yüzde 40 (91 bin166 yayın)
Temel bilimler yüzde 30,42 (69 bin 619 yayın)
Mühendislik bilimleri yüzde 26,70 (61 bin 087 yayın)
Sosyal bilimler yüzde 8,74 (20 bin 011 yayın)
Ziraat bilimleri yüzde 3,81 (8 bin 731 yayın)
Veterinerlik-Eczacılık-Diş Hekimliği bilimleri 8.11 (18 bin 704 yayın)

Diğer Haberler
Sıkça Sorulan Sorular
 • Yurdunuzda çamaşır yıkatabiliyor muyum?
  Öğrencilerimiz diledikleri zaman ücreti mukabilinde çamaşır yıkatabilirler. Deterjan ve kurutma dahil olmak üzere 7 kg'lık makinelerde çamaşır yıkanır. Ankara'da kız yurdumuzda yıkanan çamaşırın kurutulması büyük avantajdır. Astım ve diğer alerjik hastalıklarda çamaşır ve deterjan kokusu bu hastalığı tetikleyici özelliğe sahiptir. Kız öğrenci yurdumuz bu aşamada hizmet anlayışını yükselterek yıkanan her çamaşırı herhangi bir ek ücret almadan yıkama ücreti mukabilinde kurutmaktadır.
 • Ütü kullanabiliyor muyum?
  Ütü ücretsiz olarak görevliden istenerek gece saat 24:00'a kadar yapılabilir. Yurdumuzda kızlarımız, sadece kamera sisteminin olduğu yerlerde ütü yapabilirler. Bu kontrol aynı zamanda öğrencilerimizin güvenliği içinde önemlidir.
 • Gazi Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi yerleşke kapısına 3 şubemizden de 100-700 metre mesafeler arasında ulaşılabilir. 700 metre mesafede olan 1. şubemizden sabahları ücretsiz servisle okula ulaşılır. Diğer şubelerimizde Gazi Üniversitesi yerleşke kapısına yürüme mesafesi 5 dk'dır. Veya yurdun karşısındaki duraktan otobüse binebilirler. Ankara'da özel öğrenci yurdu olarak Gazi Üniversitesi'ne yakınlık bakımından öğrencilerimize ayrıcalık sunmaktayız. Aynı zamanda ücretsiz servisler ile de öğrencilerin biraz daha fazla uyumalarını, rahat rahat kahvaltı yapmalarını da yolu kısaltarak sağlamaktayız. Ankara'da öğrenci olmak Gazi Üniversitesin'de öğrenci olmak ve yurdumuzda kalmak gerçekten büyük ayrıcalıktır.2018 yılında açılan Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi ile 2.ve 3. şubelerimiz karşılıklıdır.Yolun karşısına geçerek okula ulaşma şansımız mevcuttur.
 • Ankara'da Kız Yurdu olarak yurt kapasite kaç kişiliktir?
  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan kız yurdumuzun kapasiteleri, verilen kontenjanlardan daha az tutularak, öğrencilerimizin rahatı ön planda tutulmuştur. Ankara'da özel yurt fiyatları içerisinde de kaliteli hizmet standardına rağmen fiyat politikası ülkenin genel ekonomik yapısı düşünülerek belirlenmiştir. Özel yurt fiyatları araştırıldığında bizim fiyat politikamızın her bütçeye uygun olduğu görülecektir.
 • Annemiz geldiğinde yurdunuzda kalabiliyor mu?
  Annemiz geldiğinde yurdumuzda bir gün idare tarafından uygunluk verildiği takdirde konaklayabilir. Kız öğrenci yurdu olmanın avantajını bu anlamda annelerimiz yaşamaktadır.
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne nasıl ulaşırım?
  Ankara'da Kız Yurtlarımızın 6-7 dakika içerisinde tren istasyonlarına ulaşarak Türk Hava Kurumu Üniversitesine gidebilirsiniz. Tren ile okula ulaşım 15-20 dakika içerisindedir. Trenin çalışmadığı zamanlarda yurtlarımızın önünden dolmuşla 10 dakika içerisinde Ostim'e ulaşıp, okulun ücretsiz servislerine binebilirsiniz.
 • Yemekler Nasıl?
  Gıda alanında İstihdamı zorunlu personel çalıştırarak işimize verdiğimiz değeri tüm öğrencilerimiz görmüş oluyor. Gıda' nın alınmasından, yurdumuza girişine, servisine kadar başında güleryüzlü ve profesyonel personelimiz en ince ayrıntısına kadar inceliyor ve hizmet veriyor.Ankara'da Kız Öğrenci Yurdu olarak bu alanda İDDAAAALIYIZZ.
E-Bültenimize Kayıt Olun
Ad Soyad
E-Posta
Tüm gelişmeleri anlık takip edebilmek için e-posta adresinizi bizimle paylaşın.
Bağlantılı Üniversiteler