Menü
Sosyal Medya
Dil Seçiniz:
 1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. Ankara’Da Yaşayan Öğrenciler İçin Hayatı Kolaylaştıran Bilgiler Serisi - 1

Ankara’da Yaşayan Öğrenciler İçin Hayatı Kolaylaştıran Bilgiler Serisi - 1

23/03/2020

Memleketinizden ve içine doğup, büyüdüğünüz ortamınızdan koparak, yükseköğrenim için Ankara’ya gelecekseniz eğer dikkatinizi bize vermenizi tavsiye ederiz. Zira; bu yazı sizin için hazırlandı.

Ankara’da yaşama hızla adapte olabilmeniz adına Ankara’ya indiğiniz andan itibaren yabancılık çekmeden ulaşımınızı sağlayabilmenizi ve konaklama hakkında detayları, sizler için kısaca kaleme aldık.

Arkanıza yaslanmanızı ve Ankara’da yaşamı kolaylaştıracak temel bilgileri keyifle okumanızı öneririz.

Ankara’da Ulaşım

ankara-da-yasayan-ogrenciler-icin-hayati-kolaylastiran-bilgiler-serisi-1-img-1

Diğer illerden Başkent Ankara’ya havayolu, demiryolu ya da karayolundan ulaşım seçenekleri mevcut.

Öğrenci bütçeleri göz önünde bulundurulduğunda karayolu ile ulaşımın revaçta olduğunu görmekteyiz. Bu sebeple; Ankara’nın otogarı olan AŞTİye ulaştığınız andan itibaren şehir içinde varmak istediğiniz yere ulaşımdan bahsetmek istiyoruz.

AŞTİ içerisinde Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz hizmete sunulan servisleri kullanabilirsiniz. Kızılay - Sıhhiye - Ulus, Dışkapı - Etlik - Keçiören, Yenimahalle - Demetevler - Batıkent ve son olarak Ümitköy - Çayyolu güzergahı dahilinde hizmet veren bu servislerin duraklarını, http://www.asti.com.tr/servisler linkinden detaylı olarak görüntüleyebilirsiniz.

Yine AŞTİ önünden binebileceğiniz dolmuş ve EGO otobüsleri de diğer seçenekler olarak karşımıza çıkıyor. Ankara dolmuşlarında ortaokul ve lise öğrencileri için öğrenci tarifesi uygulanmaktayken maalesef ki; öğrenci indirimi üniversite öğrencilerini kapsamıyor.

Ulaşımda indirimden faydalanmak isteyen öğrencilere, indirimli AnkaraKart çıkartmalarını tavsiye ederiz. Üniversite öğrencileri; 1 adet vesikalık fotoğraf ve yeni öğretim dönemine ait mühürlü ve onaylı öğrenci belgesi ile birlikte AnkaraKart İşlem Merkezleri'ne başvuru yaparak, kişiselleştirilmiş AnkaraKartlarına sahip olabiliyor ve bu kartları Metro, Ankaray ve EGO otobüsleri ile ulaşımda indirim tanımlı olarak kullanabiliyorlar.

Zamanla yarışmak gibi sorunu olanlar için AŞTİ önünde hazır bekleyen taksiler ya da AŞTİ içerisinden kolayca geçiş yapabileceğiniz Ankaray diğer seçenekler olarak değerlendirilebilir. Ankaray ile şehrin merkezi Kızılay’a kolayca ulaşabilir; gitmek istediğiniz her yöne kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

AŞTİ Üzerinden Üniversite Kampüsüne Nasıl Gideceksiniz?

ankara-da-yasayan-ogrenciler-icin-hayati-kolaylastiran-bilgiler-serisi-1-ulasim-img

Ankara’ya iner inmez ilk olarak kampüsünüze gitmek isterseniz eğer kampüsünüzün konumuna göre alternatif ulaşım seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Ankara’nın en köklü ve en eski üniversitelerinden olan Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsü ve Gazi Üniversitesi merkez kampüsü, Beşevler bölgesinde bulunuyor. Bu iki kampüse; AŞTİ üzerinden EGO otobüsleri, dolmuşlar ya da Ankaray ile ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Hacettepe, Bilkent ve ODTÜ kampüslerine ise; AŞTİ önünden kalkan dolmuşlar ile ulaşabilirsiniz.

Ankara’da bulunan pek çok üniversitenin hazırlık bölümleri; Gölbaşı ilçesinde yer alan kampüslerde bulunuyor. Gölbaşı kampüslerine ulaşmak için yine AŞTİ önünden geçen Gölbaşı dolmuşları ya da EGO otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ankara’da Konaklama

ankara-da-yasayan-ogrenciler-icin-hayati-kolaylastiran-bilgiler-serisi-1-konaklama-img

Ankara, tam bir “öğrenci kenti” olduğu için öğrencilere yönelik pek çok konaklama alternatifi bulunuyor.

KYKK Yurtları, özel kurum ve kuruluşlara bağlı yurtlar ya da öğrenci evleri… Uygun koşullarda ve konforlu yaşamak istiyorsanız bu konuda, oldukça titiz ve seçici olmalı; iyi araştırma yaparak doğru kararı vermelisiniz.

Konaklamada tercihiniz yurttan yana ise; seçeceğiniz yurdun imkanlarını iyi değerlendirmelisiniz. Konum ve kampüse ulaşım, güvenlik, yeme - içme, temizlik, ders çalışma ve konaklama ortamları, bütçe gibi pek çok kriteri dikkate alarak, sizin için uygun olan seçenekte karar kılmalısınız.

Ankara’nın en güvenilir kız öğrenci yurtlarından biri olan AC Kız Öğrenci Yurtları, 3 şubesinde verdiği kusursuz hizmet ile üniversite yaşamı boyunca aradığınız tüm kriterleri bünyesinde topladığı için kız öğrencilerin ve ailelerinin vazgeçilmez tercihi olarak konaklama seçeneklerinde ön plana çıkıyor.

Ankara’da Yeme - İçme

ankara-da-yasayan-ogrenciler-icin-hayati-kolaylastiran-bilgiler-serisi-1-yeme-icme

Ankara, cosmopolit yapısı sebebiyle pek çok kültürün mutfağına ev sahipliği yapıyor. Bu sebeple; Ankara’da yeme - içme konusunda pek çok alternatif bulunuyor. Her semtte, her damak zevkine hitap edebilen onlarca mekan seçeneği bulunuyor.

Farklı konseptlerde hizmet veren mekanlar, her bütçeye hitap eden geniş bir yelpazede hizmet veriyorlar. Bazı mekanlarda, öğrencilere yönelik tanımlanmış özel indirimli menüler bulunuyor.

Meşhur Ankara simidi, taze sıkım portakal suyu gibi ayak üstü lezzetler de öğrenciler için ekonomik alternatifler olarak ön plana çıkıyor. İkramları ile meşhur zincir ASPAVAlar ise; öğrencilerin gözde mekanları listesinde ilk sıralarda yerini alıyor.

Seri olarak yayınlayacağımız “Ankara’da Yaşayan Öğrenciler İçin Hayatı Kolaylaştıran Bilgiler” içeriğimizin temel noktalarına değindik. İleri günlerde ikinci kısmını yayınlayacağımız rehber niteliğindeki içeriğimizde; Ankara’daki ders çalışma mekanları, dil öğrenme olanakları, gezilecek yerler ve alışveriş gibi daha pek çok detay hakkında bilgi vereceğiz.

Bizi, takip etmeye devam edin!

Diğer Blog Yazıları
Sıkça Sorulan Sorular
 • A&C Özel Kız Öğrenci Yurdunun her şubesinde çamaşır yıkama hizmeti bulunuyor mu?
  Öğrencilerimiz diledikleri zaman ücreti mukabilinde, tüm şubelerimizde mevcut olan çamaşır yıkama hizmetimizden yararlanabilirler. 7 kg - 9 kg çamaşır yıkama kapasitesine sahip makinelerde çamaşır yıkama hizmetimize, deterjan ve kurutma hizmeti de dahildir. Astım ve diğer alerjik hastalıklarda çamaşır ve deterjan kokusu bu hastalığa tetikleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple; çamaşır kurutma hizmeti büyük önem arz etmektedir. Özel A&C Kız Öğrenci Yurtları, bu aşamada hizmet kalitesini yükselterek yıkanan her çamaşırı herhangi bir ek ücret almadan yıkama ücreti mukabilinde kurutmaktadır.
 • Ütü hizmetinden nasıl faydalanabilirim?
  Ütü hizmetimiz, gece saat 24:00'a kadar görevlilerimizin bilgisi dahilinde ücretsiz olarak verilmektedir. Öğrencilerimizin güvenliği için ütü hizmetimiz, sadece kamera sisteminin olduğu yerlerde verilmektedir.
 • Gazi Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi merkez kampüse 3 şubemizden de ortalama 200 metre mesafeler arasında ulaşılabilir. Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak tüm şubelerimizden Gazi Üniversitesi merkez kampüse (Gazi Eğitim, Eczacılık, Fen, Spor Bilimleri, Teknoloji Fakültesi ve merkez kütüphane...) yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşmanız mümkündür. Ayrıca yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Gazi Üniversitesi diğer kampüslere (Gazi Tıp, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bankacılık ve sigortacılık yüksekokulu...) ulaşmak da mümkündür. Ankara'da özel öğrenci yurdu olarak Gazi Üniversitesi'ne yakınlık bakımından öğrencilerimize ayrıcalık sunmaktayız. Sunduğumuz bu hizmet ile hem öğrencilerin daha fazla uyumasını hem de günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı rahatça yapabilmeleri için imkan tanımaktayız. Ankara'da öğrenci olmak Gazi Üniversitesinde öğrenci olmak ve yurdumuzda kalmak gerçekten büyük ayrıcalıktır. Gazi Üniversitesinde okuyacaksan haydi sende katıl aramıza... Bu ayrıcalıkları yaşamak için daha fazla zaman kaybetme.
 • Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yurdumuzun arkasında olup yürüme mesafesi 5 dakikadır. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İİBF’ye yürüme mesafesi 10 dakika olup ancak dileyen öğrencilerin yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle bu fakültelere ulaşması mümkündür.
 • Ankara Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi'ne yakın olduğumuz kadar Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne de yakın mesafedeyiz. Yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi (Fizik ve kimya Mühendislikleri Bölümü)'ne ulaşmak da mümkündür.
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarımızdan, tahminen 6-7 dakika içerisinde tren istasyonlarına ulaşarak Türk Hava Kurumu Üniversitesine gidebilirsiniz. Tren ile okula ulaşım 15-20 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Trenin çalışmadığı zamanlarda yurtlarımızın önünden geçen dolmuşlarla 10 dakika içerisinde üniversitenin ücretsiz servis durağı olan Ostim'e ulaşıp, okul servis hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • Ankara'da Kız Yurdu olarak yurt kapasite kaç kişiliktir?
  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan kız yurdumuzun kapasiteleri, verilen kontenjanlardan daha az tutularak, öğrencilerimizin rahatı ön planda tutulmuştur. Ankara'da özel yurt fiyatları içerisinde de kaliteli hizmet standardına rağmen fiyat politikası ülkenin genel ekonomik yapısı düşünülerek belirlenmiştir. Özel yurt fiyatları araştırıldığında bizim fiyat politikamızın her bütçeye uygun olduğu görülecektir.
 • Yurdumuzda misafirlerimizi ağırlayabiliyor muyuz?
  Elbette... Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak öğrencilerimizin anneleri idareden uygunluk alarak yılda 2 kez ücretsiz konaklayabilirler. Diğer bayan misafir grupları ise belli ücrete tabii tutularak ve idare tarafından istenilen evrakları temin ederek yurtlarımızda konaklayabilirler.
 • Yemekler hakkında detaylı bilgi verir misiniz?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarında, her sabah zengin çeşitlerle açık büfe kahvaltı hizmeti verilmektedir. Akşam yemeklerinde ise her gün 4 çeşit olmak üzere sağlıklı ve besleyici yemekler çıkmaktadır. Yemeklerimizin lezzeti, kalitesi ve annelerinizin lezzetini aratmayacağı konusunda da son derece İDDİALIYIZ.
E-Bültenimize Kayıt Olun
Ad Soyad
E-Posta
Tüm gelişmeleri anlık takip edebilmek için e-posta adresinizi bizimle paylaşın.