Menü
Sosyal Medya
Dil Seçiniz:
 1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. Yabancı Dil Eğitiminin Önemi

Yabancı Dil Eğitiminin Önemi

11/02/2020

Globalleşen dünyada, kişinin ana dilinin dışında en az iki dil bilmesi gerekiyor. Günümüzde zaruri bir hale gelen yabancı dil öğrenimi, başarı ile tamamlandığında pek çok alanda avantaja dönüyor. Dünyanın pek çok yerinde insanlarla iletişim halinde olabilmek için yabancı dil eğitimi almış olmak fazlasıyla önem arz ediyor.

Yabancı Dil Bilmenin Avantajları Nelerdir?

Yabancı dil eğitimi almanın pek çok avantajı vardır. Yabancı dil bilmek; o dilin konuşulduğu ülkelerin kültürüne dair tüm bilgilere, daha kolay ulaşılmasını sağlıyor.

Yabancı dil eğitimi almanın pek çok avantajı vardır. Yabancı dil bilmek; o dilin konuşulduğu ülkelerin kültürüne dair tüm bilgilere, daha kolay ulaşılmasını sağlıyor. Bu da kültürel açıdan kişiye, kendini geliştirme fırsatını sunuyor.

İçinde yaşadığımız dijital çağda özellikle global dünyanın ortak dili olan İngilizce doküman, belge ve içeriklere internette daha sık rastlanıyor. Özellikle İngilizce bilmek, kaynak taraması yapmanın önünü açıyor ve her türlü bilgiye, daha hızlı ve güvenilir şekilde ulaşılmasını sağlıyor. Böylece; bilim, sanat, edebiyat ve teknoloji alanındaki sürekli güncellenen bilgilere, eş zamanlı ulaşma imkanı elde edebiliyorsunuz. Edindiğiniz bu güncel bilgileri, kişisel gelişiminiz ya da kariyeriniz için avantaj olarak kullanabilir ve rakiplerinizin birkaç adım önüne geçebilirsiniz.

Ayrıca; uluslararası projeler üretmek ve hayata geçirmek isteyen firmalar, yabancı dil bilen adaylarla çalışmak istiyorlar. Yabancı dil bilenler; bu avantajla diğer çalışanlardan önde olup, daha yüksek kazançlar sağlayabiliyorlar.

Aynı zamanda profesyonel iş yaşamında yabancı dil bilme avantajı, pek çok durumu fırsata çevirebiliyor. Örneğin; kişiler, yurt dışına iş seyahatlerine çıkabiliyor ve küresel çapta kariyer fırsatlarını yakalayabiliyorlar.

Yabancı Dil Eğitimi Neden Önemlidir?

Günümüz şartlarında yabancı dil bilmek; iş hayatından okul hayatına, günlük hayattan sosyal hayata kadar pek çok alanda avantaj sağlıyor.

Günümüz şartlarında yabancı dil bilmek; iş hayatından okul hayatına, günlük hayattan sosyal hayata kadar pek çok alanda avantaj sağlıyor.

İyi bir iş sahibi olmak, iyi bir filmi orijinal dilinde izlemek ya da bir kitabı kendi dilinde okumak yabancı dil eğitiminin önemini ortaya koyan birkaç unsur olarak sayılabilir.

Yabancı dil eğitiminin ne denli önemli olduğunu anlatabilmek adına başlıca nedenlerini şu şekilde maddelendirebiliriz:

 • Yeni kelimeler bilmek, kelime dağarcığınızı genişletiyor. Yabancı dilde okuduğunuz ya da duyduğunuz her kelime ve kavram, daha anlaşılır hale geliyor.
 • Beyin, sınırsız bir depolama alanı…Yabancı dil eğitimi, hafızanızın gelişmesine olanak sağlıyor. Yabancı dil öğrenmek, ufuk açıcı olduğu kadar çoklu iş performanslarında daha kolay ve pratik hareket edebilmenize imkan sağlıyor.
 • Her kültürden ve her ülkeden, daha fazla insanla kolayca iletişime geçilebilmemizi yabancı dil bilmeniz kolaylaştırıyor. Bu avantaj da, bir noktada hem daha sosyal olmanızı sağlıyor hem de seyahatlerinizde daha rahat olmanıza olanak tanıyor.
 • Yabancı dil bilme avantajı, sosyal olarak daha aktif ve dinamik bir kişi olmanızı sağlıyor. Seyahat edilen ya da eğitim almak için gidilen yabancı ülkelerde, farklı kültürdeki insanlar ile iletişim kurmak ve onlar ile bir şeyler paylaşmak, zaman geçirmek daha da kolaylaşıyor. Seyahat planı yapmak ve bu planı hızlı bir şekilde gerçekleştirmek de daha kolay hale geliyor. Kısacası; yabancı dil bilginiz ile daha global bir birey haline geliyorsunuz ve yeni ülkeleri ziyaret edip, yeni yerleri keşfetme arzunuzu da daha cesur şekilde hayata geçirebiliyorsunuz.
 • Kültürel anlamda daha geniş yelpazede bilgi sahibi oluyorsunuz. Yabancı dizi, film, müzik ya da edebi yazıları orijinal dillerinde takip edebiliyor ve global seviyede bir idrak kabiliyetine sahip olabiliyorsunuz.
 • Her gün dinlediğiniz yabancı müzikler, dil eğitimi sayesinde daha anlaşır bir hal alıyor ve bambaşka duygular hissettirebiliyor.
 • Orijinal dilinde okunan kitaplardaki terimler, daha anlaşılır hal aldığı zaman hissedilen duygu yoğunluğu artıyor ve alınan haz da, bu oranda değişiyor. Yazılan eserin dahil olduğu kültürdeki değerleri algılama konusunda, yabancı dil bilmek büyük bir artı oluyor.
 • Profesyonel iş dünyasında, yabancı dil bilmenin ne kadar önemli olduğu mülakat aşamasında ve iş sürecinde ön plana çıkıyor. Başvuru yaptığınız ya da çalıştığınız firmalarda, bildiğiniz yabancı dil rakiplerinize göre daha fazla ödeme alma avantajını sunarken, terfi gibi durumların değerlendirilmesinde etkileyici rol üstlenebiliyor.

İngilizce Haricinde En Çok Konuşulan Diller

Yabancı dil eğitimi denildiği zaman akla ilk olarak İngilizce eğitimi gelse de Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Japonca ya da Çince gibi diller de bu dünya üzerinde sıklıkla konuşulan yabancı diller arasında yer alıyor.

Yabancı dil eğitimi denildiği zaman akla ilk olarak İngilizce eğitimi gelse de Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Japonca ya da Çince gibi diller de bu dünya üzerinde sıklıkla konuşulan yabancı diller arasında yer alıyor.

Dünya üzerinde en çok konuşulan dil; Çincedir. Mandarin Çincesi olarak bilinen dil, Çin Halk Cumhuriyeti'nin yoğun nüfusu sayesinde dünya üzerinde en çok konuşulan dildir. Çin'den dış ülkelere gerçekleştirilen göçler ve yürütülen ticari ortaklıklar, Çincenin dünya geneline yayılmasına neden oluyor.

İngilizce ve Çinceden sonra ise; en çok konuşulan yabancı diller arasında İspanyolca ve Hintçe dilleri yer alıyor. Ana dili İspanyolca olan ülkelerin sayıca fazla olması ve dünya genelinde geçerli bir dil olması İspanyolcayı; hızla artan Hindistan nüfusu Hintçeyi popüler ve en çok konuşulan yabancı dil seçenekleri arasına alıyor.

AC Kız Öğrenci Yurdu Öğrencilerinden Yabancı Dil Öğrenme Taktikleri

Öğrenilmek istenen yabancı dil için kursa gitmek ya da o dilin ağırlıklı olarak konuşulduğu bir ülkede eğitim almak dışında pek çok yabancı dil öğrenimi için alternatif yöntemler bulunuyor.

Öğrenilmek istenen yabancı dil için kursa gitmek ya da o dilin ağırlıklı olarak konuşulduğu bir ülkede eğitim almak dışında pek çok yabancı dil öğrenimi için alternatif yöntemler bulunuyor.

Her insanın farklı öğrenme yöntemlerinin olduğunu göz önüne aldık ve yurdumuzda konaklayan öğrencilerimizin önerilerini, sizler için derledik.

Önerilerin başında, yabancı film ya da dizileri altyazılı olarak izlemek geldi. Hem keyifli hem pratik bir öneri olarak başrolde yer alan yabancı dilde altyazılı film ya da dizi izleme önerisini, yabancı müzik dinlemek takip etti. Dinlenen şarkıların tercüme edilmesi ve tekrarına eşlik edilmesi bir diğer keyifli yöntem olarak notlarımız arasında yerini aldı.

Kolay ve temel seviye hikaye kitapları okumak, öğrenilen kelimelerin sürekli olarak tekrar edilmesi ve post-it / kelime kartı taktiklerini uygulamak ise diğer öneriler olarak listemizde yerini aldı.

Bu madde de bizden olsun: Telefon ve bilgisayarınızın dilini, öğrenilmek istenen yabancı dile çevirerek, öğrenme eylemini günlük hayatınıza taşıyabilirsiniz.Böylece; öğrenmek istediğiniz dile daha aşina olabilir, temel yönergelere daha kolay adapte olabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları
Sıkça Sorulan Sorular
 • A&C Özel Kız Öğrenci Yurdunun her şubesinde çamaşır yıkama hizmeti bulunuyor mu?
  Öğrencilerimiz diledikleri zaman ücreti mukabilinde, tüm şubelerimizde mevcut olan çamaşır yıkama hizmetimizden yararlanabilirler. 7 kg - 9 kg çamaşır yıkama kapasitesine sahip makinelerde çamaşır yıkama hizmetimize, deterjan ve kurutma hizmeti de dahildir. Astım ve diğer alerjik hastalıklarda çamaşır ve deterjan kokusu bu hastalığa tetikleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple; çamaşır kurutma hizmeti büyük önem arz etmektedir. Özel A&C Kız Öğrenci Yurtları, bu aşamada hizmet kalitesini yükselterek yıkanan her çamaşırı herhangi bir ek ücret almadan yıkama ücreti mukabilinde kurutmaktadır.
 • Ütü hizmetinden nasıl faydalanabilirim?
  Ütü hizmetimiz, gece saat 24:00'a kadar görevlilerimizin bilgisi dahilinde ücretsiz olarak verilmektedir. Öğrencilerimizin güvenliği için ütü hizmetimiz, sadece kamera sisteminin olduğu yerlerde verilmektedir.
 • Gazi Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi merkez kampüse 3 şubemizden de ortalama 200 metre mesafeler arasında ulaşılabilir. Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak tüm şubelerimizden Gazi Üniversitesi merkez kampüse (Gazi Eğitim, Eczacılık, Fen, Spor Bilimleri, Teknoloji Fakültesi ve merkez kütüphane...) yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşmanız mümkündür. Ayrıca yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Gazi Üniversitesi diğer kampüslere (Gazi Tıp, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bankacılık ve sigortacılık yüksekokulu...) ulaşmak da mümkündür. Ankara'da özel öğrenci yurdu olarak Gazi Üniversitesi'ne yakınlık bakımından öğrencilerimize ayrıcalık sunmaktayız. Sunduğumuz bu hizmet ile hem öğrencilerin daha fazla uyumasını hem de günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı rahatça yapabilmeleri için imkan tanımaktayız. Ankara'da öğrenci olmak Gazi Üniversitesinde öğrenci olmak ve yurdumuzda kalmak gerçekten büyük ayrıcalıktır. Gazi Üniversitesinde okuyacaksan haydi sende katıl aramıza... Bu ayrıcalıkları yaşamak için daha fazla zaman kaybetme.
 • Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yurdumuzun arkasında olup yürüme mesafesi 5 dakikadır. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İİBF’ye yürüme mesafesi 10 dakika olup ancak dileyen öğrencilerin yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle bu fakültelere ulaşması mümkündür.
 • Ankara Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi'ne yakın olduğumuz kadar Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne de yakın mesafedeyiz. Yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi (Fizik ve kimya Mühendislikleri Bölümü)'ne ulaşmak da mümkündür.
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarımızdan, tahminen 6-7 dakika içerisinde tren istasyonlarına ulaşarak Türk Hava Kurumu Üniversitesine gidebilirsiniz. Tren ile okula ulaşım 15-20 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Trenin çalışmadığı zamanlarda yurtlarımızın önünden geçen dolmuşlarla 10 dakika içerisinde üniversitenin ücretsiz servis durağı olan Ostim'e ulaşıp, okul servis hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • Ankara'da Kız Yurdu olarak yurt kapasite kaç kişiliktir?
  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan kız yurdumuzun kapasiteleri, verilen kontenjanlardan daha az tutularak, öğrencilerimizin rahatı ön planda tutulmuştur. Ankara'da özel yurt fiyatları içerisinde de kaliteli hizmet standardına rağmen fiyat politikası ülkenin genel ekonomik yapısı düşünülerek belirlenmiştir. Özel yurt fiyatları araştırıldığında bizim fiyat politikamızın her bütçeye uygun olduğu görülecektir.
 • Yurdumuzda misafirlerimizi ağırlayabiliyor muyuz?
  Elbette... Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak öğrencilerimizin anneleri idareden uygunluk alarak yılda 2 kez ücretsiz konaklayabilirler. Diğer bayan misafir grupları ise belli ücrete tabii tutularak ve idare tarafından istenilen evrakları temin ederek yurtlarımızda konaklayabilirler.
 • Yemekler hakkında detaylı bilgi verir misiniz?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarında, her sabah zengin çeşitlerle açık büfe kahvaltı hizmeti verilmektedir. Akşam yemeklerinde ise her gün 4 çeşit olmak üzere sağlıklı ve besleyici yemekler çıkmaktadır. Yemeklerimizin lezzeti, kalitesi ve annelerinizin lezzetini aratmayacağı konusunda da son derece İDDİALIYIZ.
E-Bültenimize Kayıt Olun
Ad Soyad
E-Posta
Tüm gelişmeleri anlık takip edebilmek için e-posta adresinizi bizimle paylaşın.