Menü
Sosyal Medya
Dil Seçiniz:
 1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. Sınavlara Yönelik Çalışma Stratejileri

Sınavlara Yönelik Çalışma Stratejileri

11/12/2019

Öğrencilerin vize-final döneminde başarıyı yakalamak için dikkat etmesi
gereken hususların başında, sınava yönelik çalışma stratejisini belirlemeleri
gelir.

Öğrencilerin vize-final döneminde başarıyı yakalamak için dikkat etmesi gereken hususların başında, sınava yönelik çalışma stratejisini belirlemeleri gelir. Öğrenci, nasıl çalışacağını bildiği takdirde kısa süre çalışsa dahi verimli sonuçlar alabilir.

Üniversite vize-final dönemleri öğrenci için stresli bir zaman dilimidir. Bu zaman diliminde, stres ile kaygının azalması ve sınavları başarılı olarak tamamlamak için çalışma stratejisi oluşturmak ve buna uymak gerekir. Sınav zamanı geldiğinde uygulamaya başlayabileceğiniz sınav stratejisi ise şu şekildedir:

Amaç Belirleme

Çalışmalarınız, bir amaç doğrultusunda olmalıdır.

Çalışmalarınız, bir amaç doğrultusunda olmalıdır. Amaçlarınız; yazıdaki ana fikri bulmak ve bir matematik problemini çözmek gibi bir şey olabilir. Bir amaca yönelik çalışmaya başladığınızda hedefleriniz yükselerek ilerler ve sınavlarda başarılı olacak bilgiye sahip olursunuz. Amaçlarınız basamak şeklinde sizi zirveye taşıyarak, başarılı olmanızı sağlar.

Plan Yapma

Aynı günde birden çok derse çalışmanız gerekebilir.

Aynı günde birden çok derse çalışmanız gerekebilir. Bu durumun sizi strese sokması başarısız olmanıza yol açar. Böyle bir durumda yapmanız gereken şey ise; planlı olmaktır. Derslerin üzerinizde yarattığı ruhsal baskıyı, ancak planlı çalışma ile yok edebilir, daha kolay odaklanabilir ve derslerinize sırasıyla ve verimli bir şekilde çalışabilirsiniz. Plan yaparken kendinize; nasıl, nerede ve ne zaman, sorularını sormanız gerekir.

Planınıza sadece çalışma saatleri değil günlük rutinlerinizi de dahil etmelisiniz. Yani planda, okul saatleri, öğrenci yurdu ya da evde geçirilen zaman, eğlenme, ders çalışma, dinlenme, üstlenilen görevleri yerine getirme ve uyku yer almalıdır. Çalışma saatleriniz, uyku ve dinlenme saatlerinizle çakışmaması, ders çalışırken kendinizi yorgun ve isteksiz hissetmemenizi ve daha verimli çalışmanızı sağlar.

Zaman Yönetimi

Herkesin hobileri, ilgileri, yetenekleri farklıdır.

Herkesin hobileri, ilgileri, yetenekleri farklıdır. Başkasının kolayca anlayabildiği bir dersi siz biraz daha fazla efor sarf ederek, öğreniyor olabilirsiniz. Bu yüzden, derslere ve konulara ayırdığınız süre başkasına göre değil size göre olmalıdır. Bir derse ayıracağınız zamanı kendi koşullarınızı değerlendirerek, belirlemelisiniz.

</Çalışmanıza dinlenme süreleriyle ara verebilir, bu sayede hem yorulmazsınız hem de dağılan dikkatinizi toplarsınız. Dinlenme sürelerini de kendiniz belirlemelisiniz. Bir saat çalıştıktan sonra dikkatiniz dağılıyorsa; 5-10 dakikalık bir mola sizin için yararlı olur.

Ders çalışmak için sosyal hayatınızı da ihmal etmemelisiniz. İşte, bu nedenle zaman yönetimini iyi yapmalısınız. Ders çalışıp, okula giderken zamanı gelince eğlenmeli, spora ya da motivasyonunuzu arttıracak aktivitelere zaman ayırmalısınız.

Uygun Çalışma Ortamı Yaratma

Ders çalıştığınız yer; toplu, göz yormayan, sade, dikkat dağıtıcı renklere sahip
olmamalıdır.

Ders çalıştığınız yer; toplu, göz yormayan, sade, dikkat dağıtıcı renklere sahip olmamalıdır. Bunun yanı sıra sessiz olmalı, yeteri kadar ışık almalı, hava şartlarına uygun olarak ısınmalıdır.

Derste Aktif Olun

Derse etkin bir şekilde katılmanın da başarılı olmada etkili olduğu görülmüştür.

Derse etkin bir şekilde katılmanın da başarılı olmada etkili olduğu görülmüştür. Derste pasif olmak, dersi dinlememek konuların anlaşılmasını engeller. 'Dersi derste dinleyerek' ve işlenen konuların tekrarını yaparak konular pekiştirmeli, bilgilerin kalıcı olmasını sağlamalısınız. Anlamadığınız konuları, öğreticiye sormanız da başarılı olmanızı sağlar.

Not Alın

Dersinizi çok iyi dinleseniz de not almadığınız sürece bazı bilgileri
unutursunuz.

Dersinizi çok iyi dinleseniz de not almadığınız sürece bazı bilgileri unutursunuz. Yazmayı sevmiyorsanız bile fazla ayrıntılandırmadan konuyu size hatırlatacak notlar almalısınız. Düzenli not aldığınızda vize-final döneminde geçmiş konulara daha rahat çalışabilir, sınavlarınızda başarılı olabilirsiniz. Not alarak unuttuğunuz konuyu hatırlamanız, çalışma isteğinizi de artırır.

Farklı Kaynaklardan Yararlanın

Herhangi bir konuyu çalışırken basılı kaynaklara yönelmeniz, öğrenmeye olan
ilginizin artmasını sağlar.

Herhangi bir konuyu çalışırken basılı kaynaklara yönelmeniz, öğrenmeye olan ilginizin artmasını sağlar. Basılı araç-gereç ve kaynaklardan yararlanma konusunda harita, resim ve grafikler çok önemlidir. Bu kaynaklar sayesinde bilgiye toplu olarak ulaşabilir, konuyu rahatça anlayabilir ve sınav zamanın soruları daha kolay yanıtlayarak başarılı olabilirsiniz.

Verimli Okuyun ve Tekrar Yapın

Öğrenmek için yapabileceğiniz en temel şey okumaktır.

Öğrenmek için yapabileceğiniz en temel şey okumaktır. Hızlı okumanın öğrenmede büyük etkisi vardır. Hızlı okuduğunuzda okuduğunuzu daha iyi anlarken zamanınızı da boşa harcamamış olursunuz. Lise öğrencilerinin okuma hızları dakikada 200-250 kelime aralığındadır. Yazının niteliğine ve okumadaki amaca göre okuma hızınızı değiştirmeniz gerekir. Boş zamanlarınızda okuduğunuz bir hikaye kitabı ya da romanı yüksek bir hızda okuyabilirsiniz. Fakat ders çalışıyor ve bir sonuca odaklanmanız gerekiyorsa daha yavaş bir şekilde, anlayarak okumalısınız.

Eğer hızlı okuyamıyorsanız bol bol okuma yaparak okuma becerinizi geliştirebilirsiniz. Öğrendiğiniz bilgileri zamanla unutmamanız için farklı iki yöntem bulunur. Bu yöntemlerden ilki, belirli periyotlarla öğrenilenleri tekrar etmek, diğeri ise öğrendiğiniz bilgileri yeri geldikçe kullanmaktır. Bilgileri yeri geldikçe kullanarak, öğrendiğiniz bilgilerin işe yaradığını görür ve öğrenmek için daha fazla motive olursunuz. Böylece, öğrendiğiniz bilgileri de unutmazsınız.

Sınav dönemlerinde, çalışma ortamının şartları da belirlediğiniz strateji kadar önemlidir. Sıcak, samimi, konforlu ve sizin düşünen insanların bulunduğu bir ortamda ders çalışmanız; vize ve final sınavları da dahil olmak üzere her sınavda başarılı olmanızı sağlar. Ankara içinde bu konforu arayanlar için A&C Kız Öğrenci Yurdu, yenilikçi anlayışı ve modern imkanlarıyla harika bir ders çalışma ortamı sunuyor. Etüt odalarının konforlu çalışma ortamı ve her odada bulunan masa, öğrencilerin daha verimli çalışmasına yardımcı oluyor. Geniş masalar, her öğrencinin kitaplarını koyabileceği dolaplar ve ferah ortam veriminizin artmasını sağlıyor. Bu imkanlar, sadece sınavlara odaklanmanıza yardımcı olduğu için başarı doğal bir sonuç olarak ortaya çıkıyor.

Diğer Blog Yazıları
Sıkça Sorulan Sorular
 • A&C Özel Kız Öğrenci Yurdunun her şubesinde çamaşır yıkama hizmeti bulunuyor mu?
  Öğrencilerimiz diledikleri zaman ücreti mukabilinde, tüm şubelerimizde mevcut olan çamaşır yıkama hizmetimizden yararlanabilirler. 7 kg - 9 kg çamaşır yıkama kapasitesine sahip makinelerde çamaşır yıkama hizmetimize, deterjan ve kurutma hizmeti de dahildir. Astım ve diğer alerjik hastalıklarda çamaşır ve deterjan kokusu bu hastalığa tetikleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple; çamaşır kurutma hizmeti büyük önem arz etmektedir. Özel A&C Kız Öğrenci Yurtları, bu aşamada hizmet kalitesini yükselterek yıkanan her çamaşırı herhangi bir ek ücret almadan yıkama ücreti mukabilinde kurutmaktadır.
 • Ütü hizmetinden nasıl faydalanabilirim?
  Ütü hizmetimiz, gece saat 24:00'a kadar görevlilerimizin bilgisi dahilinde ücretsiz olarak verilmektedir. Öğrencilerimizin güvenliği için ütü hizmetimiz, sadece kamera sisteminin olduğu yerlerde verilmektedir.
 • Gazi Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi merkez kampüse 3 şubemizden de ortalama 200 metre mesafeler arasında ulaşılabilir. Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak tüm şubelerimizden Gazi Üniversitesi merkez kampüse (Gazi Eğitim, Eczacılık, Fen, Spor Bilimleri, Teknoloji Fakültesi ve merkez kütüphane...) yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşmanız mümkündür. Ayrıca yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Gazi Üniversitesi diğer kampüslere (Gazi Tıp, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bankacılık ve sigortacılık yüksekokulu...) ulaşmak da mümkündür. Ankara'da özel öğrenci yurdu olarak Gazi Üniversitesi'ne yakınlık bakımından öğrencilerimize ayrıcalık sunmaktayız. Sunduğumuz bu hizmet ile hem öğrencilerin daha fazla uyumasını hem de günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı rahatça yapabilmeleri için imkan tanımaktayız. Ankara'da öğrenci olmak Gazi Üniversitesinde öğrenci olmak ve yurdumuzda kalmak gerçekten büyük ayrıcalıktır. Gazi Üniversitesinde okuyacaksan haydi sende katıl aramıza... Bu ayrıcalıkları yaşamak için daha fazla zaman kaybetme.
 • Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yurdumuzun arkasında olup yürüme mesafesi 5 dakikadır. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İİBF’ye yürüme mesafesi 10 dakika olup ancak dileyen öğrencilerin yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle bu fakültelere ulaşması mümkündür.
 • Ankara Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi'ne yakın olduğumuz kadar Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne de yakın mesafedeyiz. Yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi (Fizik ve kimya Mühendislikleri Bölümü)'ne ulaşmak da mümkündür.
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarımızdan, tahminen 6-7 dakika içerisinde tren istasyonlarına ulaşarak Türk Hava Kurumu Üniversitesine gidebilirsiniz. Tren ile okula ulaşım 15-20 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Trenin çalışmadığı zamanlarda yurtlarımızın önünden geçen dolmuşlarla 10 dakika içerisinde üniversitenin ücretsiz servis durağı olan Ostim'e ulaşıp, okul servis hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • Ankara'da Kız Yurdu olarak yurt kapasite kaç kişiliktir?
  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan kız yurdumuzun kapasiteleri, verilen kontenjanlardan daha az tutularak, öğrencilerimizin rahatı ön planda tutulmuştur. Ankara'da özel yurt fiyatları içerisinde de kaliteli hizmet standardına rağmen fiyat politikası ülkenin genel ekonomik yapısı düşünülerek belirlenmiştir. Özel yurt fiyatları araştırıldığında bizim fiyat politikamızın her bütçeye uygun olduğu görülecektir.
 • Yurdumuzda misafirlerimizi ağırlayabiliyor muyuz?
  Elbette... Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak öğrencilerimizin anneleri idareden uygunluk alarak yılda 2 kez ücretsiz konaklayabilirler. Diğer bayan misafir grupları ise belli ücrete tabii tutularak ve idare tarafından istenilen evrakları temin ederek yurtlarımızda konaklayabilirler.
 • Yemekler hakkında detaylı bilgi verir misiniz?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarında, her sabah zengin çeşitlerle açık büfe kahvaltı hizmeti verilmektedir. Akşam yemeklerinde ise her gün 4 çeşit olmak üzere sağlıklı ve besleyici yemekler çıkmaktadır. Yemeklerimizin lezzeti, kalitesi ve annelerinizin lezzetini aratmayacağı konusunda da son derece İDDİALIYIZ.
E-Bültenimize Kayıt Olun
Ad Soyad
E-Posta
Tüm gelişmeleri anlık takip edebilmek için e-posta adresinizi bizimle paylaşın.