Menü
Sosyal Medya
Dil Seçiniz:
 1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. Tarafını Seç! Üniversitede “Eve Çıkmak” Vs “Yurtta Kalmak”

Tarafını Seç! Üniversitede “Eve Çıkmak” vs “Yurtta Kalmak”

27/03/2020

Yaşadığı şehirden uzakta kalan öğrencilerin temel soruları arasında yer alan hem öğrencileri hem de velileri büyük bir ikilemde bırakan bu sorunun üzerine yoğun isteğiniz üzerine sizler için eğiliyoruz.

Üniversite Hayatında Konaklama Kararı Vermek

ac-kiz-yurdu-blog-tarafini-sec-konaklama-karari-vermek-img

Yaşadığı şehir dışında üniversite kazanan her öğrencinin ve ailelerin, duydukları gururun yanı sıra bir ton soru üşüşüveriyor akılllara…

Yeni bir şehir, yeni bir hayat… Peki ama nasıl olacak? Nerede konaklamalı? Hangi tercih en doğru olanı? Tüm etkenleri ele alarak, birlikte değerlendirmeye ne dersiniz?

Güvenlik

ac-kiz-yurdu-blog-tarafini-sec-guvenlik

Özellikle büyükşehirlerde yaşamaya başlayacak olan öğrenciler için güvenlik düşünülmesi gereken en önemli faktörlerden biri… Ev seçeneği öğrenciler için daha özgür bir seçenek gibi görünse de bazı durumlarda, yurtta konaklama kadar güvenli olamayabiliyor. Yurtlarda bu konularda daha güvenilir bir yapılanma mevcut.

AC Kız Öğrenci Yurdu gibi 7/24 kayıt yapan kamera sistemi ya da magnetli giriş sistemi gibi güvenlik sistemi oluşturmak, evi tercih eden öğrenciler için maliyeti artıran unsurlar olduğu için imkansız hale geliyor. Bu sefer de ailelerin aklı çocuklarının güvenliğinde kalıyor. Akıllarında bu soru işareti ile yaşamak özellikle aileler için oldukça zor olabiliyor.

Ayrıca; olası yangın ve deprem gibi felaket senaryoları için evlerde önlem almak kişisel tercihe kalmışken, AC Kız Yurdu gibi kurumsal ve duyarlı konaklama seçeneklerinde bu tarz kötü senaryolar için gerekli önlemler zaten alınmış oluyor.

Konum

ac-kiz-yurdu-blog-tarafini-sec-konum

Kampüse yakın olmak özellikle büyükşehirlerde büyük bir avantaj haline dönüşüyor. Fakat; öğrenciler, kampüse yakın yerleşim beldelerinde ev tutmak isterse yüksek kira bedelleri ile karşılaşıyorlar. Bütçe düşünülerek çoğu zaman kampüse uzak yerler tercih edilebiliyor. Bu tercihte, ulaşım bütçesi ve zaman maliyeti ortaya çıkarıyor. Halbuki; kampüse yakın yurtları tercih ederek; hem zamandan hem ulaşım maliyetinden tasarruf sağlamak mümkün…

Fiziki Ortam

ac-kiz-yurdu-blog-tarafini-sec-fiziki-ortam

Eve çıkmak demek A’dan Z’ye tüm ev ihtiyaçlarını hesaba katmak ve temin etmek demek…

Öğrencilik döneminde zaten oldukça kısıtlı olan bütçe ile ev ihtiyaçlarını gidermek zorunluluk olunca ekonomik çözümler üretiliyor. Hayat standartları düşürülerek, ihtiyaçlar giderilmeye çalışılıyor. Haliyle; konfordan da feragat edilmiş olunuyor.

Sorumluluk

ac-kiz-yurdu-blog-tarafini-sec-sorumluluk

“Ev eşittir sorumluluk” desek, sanırız kimse itiraz etmeyecektir. Kira, su, elektrik, doğalgaz gibi faturalar gerçeği ile birlikte gelen yeni sorumluluklar, daha önce hiç bu gerçeklerle yüzleşmemiş öğrenciler için zaten yoğun geçecek eğitim hayatı içerisinde çoğu zaman sıkıntı ve strese sebep oluyor.

Kışın ayazı ile meşhur Ankara’da, ısınma da bir hayli maliyetli olabiliyor. Evi tercih eden öğrenciler; bu maliyeti azaltmak için daha düşük ısılarda kışı atlatmaya ya da kombi bakımı gibi zaruri önlemler için ödeyecekleri miktardan tasarruf etmeye çalışmak gibi sağlıklarını riske edecek ekonomik tercihlerde bulunabiliyorlar.

Faturaların yanı sıra yemek yapmak ve mutfak ile ilgilenmek zorunda olmak da öğrencileri oldukça yorabiliyor. Özellikle, sınav dönemlerinde vakte ihtiyaç duyan öğrenciler, yemek yaparak vakit kaybetmek istemedikleri için ya sağlıksız tercihlerle beslenmelerini sürdürüyorlar ya da yemek yemeyi unutabiliyorlar. Sağlıklı beslenme planı oluşturabilecek fırsatı, çoğu öğrenci ev ortamında yakalayamıyor.

Üstelik; dağınık odaları toplamak, evi temiz tutmak zorunda kalmak gibi diğer can sıkıcı sorumluluklar da çabası…

Yurtta konaklama seçeneğinde ise; bu sorunların hepsi çözümlenmiş olduğu için öğrencilerin konu üzerine düşünmesine bile gerek kalmıyor. Kafası rahat öğrencilerin, düşünmesi gereken tek şey dersleri oluyor.

Sosyalleşme

ac-kiz-yurdu-blog-tarafini-sec-sosyallesme

Eve çıkılan arkadaş sayısı ve bölüm arkadaşları dışında bir çevre oluşturma imkanı, yurtta yaşamı tercih eden öğrencilere nazaran daha düşük olasılık oluyor. Belki bazı öğrenciler için geniş bir çevre edinmek önemli olmayabilir ama Ankara gibi hızlı yaşanan bir kentte, geniş çevre edinmek önemli bir faktör olabiliyor.

Sınav döneminde ders notu ve kaynak bulmak, ev ortamına göre yurtlarda çok daha kolay bir hal alabiliyor. Çünkü; yurt ortamında aynı bölümde okuyan öğrenci bulma şansınız daha yüksek…

En güzel ve en sağlam dostlukların kurulacağı üniversite öğrenimi döneminde yurt ortamında farklı kültürlerden daha fazla kişi ile tanışmanıza yurt ortamı, pekala ev sahipliği yapabilir. Bu da ayrı bir artı madde olarak listemizde yerini alabilir. Ayrıca; evin sorumluluklarını paylaşmak bazı sıkı dostların bile arasının açılmasına sebep olabiliyor. Yurt ortamında sorumluluk paylaşımına gerek olunmadığı için bu risk biraz daha düşük oluyor.

Sonuca bakacak olursak; üniversitede eve çıkmak, özgürlük gibi atfedilse de pek çok dezavantajı da beraberinde getiriyor. Yurt ortamı ise; maddi ve manevi pek çok sorumluluğu öğrenci üzerinden alabiliyor. Doğru yurdu tercih ettiğinizde, pek çok durumu avantaj olarak yaşayabilir ve sadece eğitiminize, konfor dolu yaşamanıza odaklanabilirsiniz.

Tercih sizin!

Diğer Blog Yazıları
Sıkça Sorulan Sorular
 • A&C Özel Kız Öğrenci Yurdunun her şubesinde çamaşır yıkama hizmeti bulunuyor mu?
  Öğrencilerimiz diledikleri zaman ücreti mukabilinde, tüm şubelerimizde mevcut olan çamaşır yıkama hizmetimizden yararlanabilirler. 7 kg - 9 kg çamaşır yıkama kapasitesine sahip makinelerde çamaşır yıkama hizmetimize, deterjan ve kurutma hizmeti de dahildir. Astım ve diğer alerjik hastalıklarda çamaşır ve deterjan kokusu bu hastalığa tetikleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple; çamaşır kurutma hizmeti büyük önem arz etmektedir. Özel A&C Kız Öğrenci Yurtları, bu aşamada hizmet kalitesini yükselterek yıkanan her çamaşırı herhangi bir ek ücret almadan yıkama ücreti mukabilinde kurutmaktadır.
 • Ütü hizmetinden nasıl faydalanabilirim?
  Ütü hizmetimiz, gece saat 24:00'a kadar görevlilerimizin bilgisi dahilinde ücretsiz olarak verilmektedir. Öğrencilerimizin güvenliği için ütü hizmetimiz, sadece kamera sisteminin olduğu yerlerde verilmektedir.
 • Gazi Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi merkez kampüse 3 şubemizden de ortalama 200 metre mesafeler arasında ulaşılabilir. Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak tüm şubelerimizden Gazi Üniversitesi merkez kampüse (Gazi Eğitim, Eczacılık, Fen, Spor Bilimleri, Teknoloji Fakültesi ve merkez kütüphane...) yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşmanız mümkündür. Ayrıca yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Gazi Üniversitesi diğer kampüslere (Gazi Tıp, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bankacılık ve sigortacılık yüksekokulu...) ulaşmak da mümkündür. Ankara'da özel öğrenci yurdu olarak Gazi Üniversitesi'ne yakınlık bakımından öğrencilerimize ayrıcalık sunmaktayız. Sunduğumuz bu hizmet ile hem öğrencilerin daha fazla uyumasını hem de günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı rahatça yapabilmeleri için imkan tanımaktayız. Ankara'da öğrenci olmak Gazi Üniversitesinde öğrenci olmak ve yurdumuzda kalmak gerçekten büyük ayrıcalıktır. Gazi Üniversitesinde okuyacaksan haydi sende katıl aramıza... Bu ayrıcalıkları yaşamak için daha fazla zaman kaybetme.
 • Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yurdumuzun arkasında olup yürüme mesafesi 5 dakikadır. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İİBF’ye yürüme mesafesi 10 dakika olup ancak dileyen öğrencilerin yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle bu fakültelere ulaşması mümkündür.
 • Ankara Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi'ne yakın olduğumuz kadar Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne de yakın mesafedeyiz. Yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi (Fizik ve kimya Mühendislikleri Bölümü)'ne ulaşmak da mümkündür.
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarımızdan, tahminen 6-7 dakika içerisinde tren istasyonlarına ulaşarak Türk Hava Kurumu Üniversitesine gidebilirsiniz. Tren ile okula ulaşım 15-20 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Trenin çalışmadığı zamanlarda yurtlarımızın önünden geçen dolmuşlarla 10 dakika içerisinde üniversitenin ücretsiz servis durağı olan Ostim'e ulaşıp, okul servis hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • Ankara'da Kız Yurdu olarak yurt kapasite kaç kişiliktir?
  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan kız yurdumuzun kapasiteleri, verilen kontenjanlardan daha az tutularak, öğrencilerimizin rahatı ön planda tutulmuştur. Ankara'da özel yurt fiyatları içerisinde de kaliteli hizmet standardına rağmen fiyat politikası ülkenin genel ekonomik yapısı düşünülerek belirlenmiştir. Özel yurt fiyatları araştırıldığında bizim fiyat politikamızın her bütçeye uygun olduğu görülecektir.
 • Yurdumuzda misafirlerimizi ağırlayabiliyor muyuz?
  Elbette... Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak öğrencilerimizin anneleri idareden uygunluk alarak yılda 2 kez ücretsiz konaklayabilirler. Diğer bayan misafir grupları ise belli ücrete tabii tutularak ve idare tarafından istenilen evrakları temin ederek yurtlarımızda konaklayabilirler.
 • Yemekler hakkında detaylı bilgi verir misiniz?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarında, her sabah zengin çeşitlerle açık büfe kahvaltı hizmeti verilmektedir. Akşam yemeklerinde ise her gün 4 çeşit olmak üzere sağlıklı ve besleyici yemekler çıkmaktadır. Yemeklerimizin lezzeti, kalitesi ve annelerinizin lezzetini aratmayacağı konusunda da son derece İDDİALIYIZ.
E-Bültenimize Kayıt Olun
Ad Soyad
E-Posta
Tüm gelişmeleri anlık takip edebilmek için e-posta adresinizi bizimle paylaşın.