Menü
Sosyal Medya
Dil Seçiniz:
 1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. Ara Tatil İçin Heyecanlı Olanlar Parmak Kaldırsın!

Ara Tatil İçin Heyecanlı Olanlar Parmak Kaldırsın!

06/01/2020

Üniversiteler, Ocak ayının 2. haftasından itibaren 3 hafta ile 1,5 ay arasında değişen sömestr tatiline giriyor.

Üniversiteler, Ocak ayının 2. haftasından itibaren 3 hafta ile 1,5 ay arasında değişen sömestr tatiline giriyor. Üniversite öğrencileri, uzun soluklu bir dönemin ardından final sınavlarını geride bırakıyorlar.

Her ne kadar resmi tatil olmasa da, hafta sonları ile birlikte tam 16 günlük bir mola imkânı sunan sömestr tatili, öğrencilere 2020'nin ilk uzun soluklu tatilini yapma fırsatı veriyor. 20 – 31 Ocak 2020 tarih aralığına denk gelen sömestr tatili, tüm üniversite öğrencilerinin heyecanla beklediği bir mola olma özelliğini taşıyor.

Bahar dönemi için enerji toplamak üzere tüm çalışmalara kısa bir ara veriyoruz! Kendinizi yenilemenin, ruhsal dinginliği yaşamanın, zihinsel dinlenmenin zamanı şimdi... Ara tatil, ruhunuzu, zihninizi stresten arındırmak ve bedeninizi dinlendirmek için size benzersiz bir fırsat sunuyor! Peki, ara tatili doya doya yaşamak için herhangi bir tatil planı yaptınız mı?

Dinlenmek, arınmak ve yeni döneme daha motive bir halde girmek için önerilere ihtiyacınız varsa, gelin hep birlikte ara tatilde neler yapabileceğinize birlikte bakalım.

Ara Tatili Değerlendirmek İçin Birbirinden Harika Öneriler

Yarıyıl tatilinizi kar manzaralarıyla geçirebilir, günübirlik ya da hafta sonu konaklamalı Kartepe turlarından Palandöken'in güzel pistlerine kadar Türkiye'nin en beğenilen kayak merkezlerine doğru eşsiz bir rota oluşturabilirsiniz.

Yarıyıl tatilinizi kar manzaralarıyla geçirebilir, günübirlik ya da hafta sonu konaklamalı Kartepe turlarından Palandöken'in güzel pistlerine kadar Türkiye'nin en beğenilen kayak merkezlerine doğru eşsiz bir rota oluşturabilirsiniz. Termal otellerin ise ara tatil için size ve ailenize sağlıklı bir alternatif sunan diğer seçenek olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim. Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine yurdun her yanı doğal ve tarihi güzellikleriyle sizi bekliyor.

Tarihi gezilere merakınız varsa ve ara tatil için ailenizle bir plan düşünüyorsanız size tarih kokan bir önerimiz var! Anadolu coğrafyası pek çok uygarlığa ev sahipliği yaptığı için hangi bölgede olursanız olun farklı müzelere, kültür mirası eserlere rastlamak mümkün. Ailenizle birlikte birbirinden güzel tarihi eserleri ve müzeleri keşfedebilirsiniz.

Sokaklarında yürürken tarihi doya doya koklayacağınız bir sömestr gezisi için ideal rotalardan biri de Amasya... Yeşilırmak kıyısında gezinti yapabileceğiniz şehirde, Kralkaya mezarları, Osmanlı ve Selçuklu mimari eserleri görülmeye değer.

Kültür-Sanat ve Kitaplara Yer Açın!

 Gelelim filmlere ve tiyatro oyunlarına! Ara tatil planlarınıza, vizyondaki filmleri ve bulunduğunuz yerdeki tiyatro salonlarının oyunlarını da eklemeyi unutmayın.

"Ara tatilde ne yapılabilir?" diye soranlara bir diğer verimli önerimiz; ne zamandır okumayı beklediğiniz ya da alıp bir köşeye attığınız kitaplar olacak. İster ailenizle birlikteyken isterseniz de arkadaşlarınızla gittiğiniz bir gezideyken, yanınızdan hiç eksik etmeyeceğiniz birkaç kitabı bitirmek için ara tatil harika bir fırsat sunuyor. Gün içinde 15-20 sayfa bile okusanız ortalama uzunluktaki birkaç kitabı bitirmeniz için yeterli zamanı sunuyor bizlere ara tatil…

Gelelim filmlere ve tiyatro oyunlarına! Ara tatil planlarınıza, vizyondaki filmleri ve bulunduğunuz yerdeki tiyatro salonlarının oyunlarını da eklemeyi unutmayın. 2020 yılında vizyona girecek ve şimdiden merakla beklenen filmler için bizim de sizlere birkaç önerimiz olacak:

Will Smith ve Martin Lawrence'ın başrollerini paylaştığı Bad Boys For Life uzun zamandır merakla beklenen filmlerin en başında geliyor. Komedi, suç ve aksiyon sevenlerin beğenisine sunulacak olan yapım, 24 Ocak 2020'de vizyona girecek. Ömer Faruk Sorak'ın, İpek Sorak ile birlikte yönetmen koltuğuna oturduğu filmi, Aşk Tesadüfleri Sever 2 ise 31 Ocak 2020'de vizyona girecekler listesinde. 2010 yapımı Aşk Tesadüfleri Sever filminin devam halkası olan yapımda, Nesrin Cavadzade, Yiğit Kirazcı, Elif Doğan ve Aytaç Şaşmaz baş rolleri oynuyor. 1960'lardan günümüze uzanan romantik bir yolculuğa çıkacağınız filmi şimdiden ara tatil ajandanıza ekleyebilirsiniz.

Yeni Döneme Hazırlık İçin Neler Yapabilirsiniz?

15- 20 günlük ara tatil, İngilizce ve bilgisayar bilgisini ilerletmek isteyenler için de harika bir fırsat!

15- 20 günlük ara tatil, İngilizce ve bilgisayar bilgisini ilerletmek isteyenler için de harika bir fırsat!

Dilerseniz bir eğitim kursuna yazılabilirsiniz ya da evde online eğitim imkânı ile istediğiniz alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. İngilizce okuma ve anlama becerisini ilerletmek isteyenler içinse seviyelere uygun hazırlanmış İngilizce hikaye kitapları oldukça verimli bir seçenek olabilir. Özellikle de olay örgüsünü bildiğiniz hikayeleri okuyarak yabancı dil için kendinizde büyük bir öz güven oluşturabilirsiniz.

Alttan dersi kalan öğrencilerimiz için de sömestr tatili iyi bir fırsat olabilir. Küçük bir çalışma planı ile her gün 20 dakikalık bir çalışma temposu size hem tatilinizi doyasıya yaşama imkânı verir hem de farkında olmadan yeni döneme verimli bir hazırlık yapmanızı sağlayabilir.

Bizden size bilimsel ve oldukça verimli olacağını düşündüğümüz son bir öneri daha: Bu küçük çalışma planınızı, gün sonunda uyumadan önce gerçekleştirirseniz çok daha faydalı.. Çünkü, hemen uykudan önce yapılan zihinsel aktivite, uyku sırasında da devam eder ve uyku öncesindeki bilgiler belleğe kolaylıkla yerleşir.

İkinci Yuvanızdan Size Bir Mesaj Var!

15- 20 günlük ara tatil, İngilizce ve bilgisayar bilgisini ilerletmek isteyenler için de harika bir fırsat!

A&C Özel Kız Öğrenci Yurtları, bahar dönemi hazırlıklarını şimdiden tamamladı ve yeni döneme daha büyük bir mutluluk ile girmek için siz öğrencilerine keyifli bir ara tatil diliyor.

İkinci yuvanız, yurdunuz yenilenmiş enerjisi ile sizleri bekliyor olacak. Yeni dönemde siz öğrencilerimizi, her açıdan daha zinde ve daha üretken görmek bizlerin en büyük arzusu... Ankara A&C Özel Kız Öğrenci Yurtları Yönetimi olarak, 2019 - 2020 eğitim - öğretim yılının bahar döneminde başarı dileklerimiz ile beraber siz değerli kız öğrencilerimize ve sorumluluk sahibi değerli velilerimize eğlenceli, verimli bir tatil diliyoruz. Her şey gönlünüzce olsun…

Diğer Blog Yazıları
Sıkça Sorulan Sorular
 • A&C Özel Kız Öğrenci Yurdunun her şubesinde çamaşır yıkama hizmeti bulunuyor mu?
  Öğrencilerimiz diledikleri zaman ücreti mukabilinde, tüm şubelerimizde mevcut olan çamaşır yıkama hizmetimizden yararlanabilirler. 7 kg - 9 kg çamaşır yıkama kapasitesine sahip makinelerde çamaşır yıkama hizmetimize, deterjan ve kurutma hizmeti de dahildir. Astım ve diğer alerjik hastalıklarda çamaşır ve deterjan kokusu bu hastalığa tetikleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple; çamaşır kurutma hizmeti büyük önem arz etmektedir. Özel A&C Kız Öğrenci Yurtları, bu aşamada hizmet kalitesini yükselterek yıkanan her çamaşırı herhangi bir ek ücret almadan yıkama ücreti mukabilinde kurutmaktadır.
 • Ütü hizmetinden nasıl faydalanabilirim?
  Ütü hizmetimiz, gece saat 24:00'a kadar görevlilerimizin bilgisi dahilinde ücretsiz olarak verilmektedir. Öğrencilerimizin güvenliği için ütü hizmetimiz, sadece kamera sisteminin olduğu yerlerde verilmektedir.
 • Gazi Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi merkez kampüse 3 şubemizden de ortalama 200 metre mesafeler arasında ulaşılabilir. Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak tüm şubelerimizden Gazi Üniversitesi merkez kampüse (Gazi Eğitim, Eczacılık, Fen, Spor Bilimleri, Teknoloji Fakültesi ve merkez kütüphane...) yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşmanız mümkündür. Ayrıca yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Gazi Üniversitesi diğer kampüslere (Gazi Tıp, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bankacılık ve sigortacılık yüksekokulu...) ulaşmak da mümkündür. Ankara'da özel öğrenci yurdu olarak Gazi Üniversitesi'ne yakınlık bakımından öğrencilerimize ayrıcalık sunmaktayız. Sunduğumuz bu hizmet ile hem öğrencilerin daha fazla uyumasını hem de günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı rahatça yapabilmeleri için imkan tanımaktayız. Ankara'da öğrenci olmak Gazi Üniversitesinde öğrenci olmak ve yurdumuzda kalmak gerçekten büyük ayrıcalıktır. Gazi Üniversitesinde okuyacaksan haydi sende katıl aramıza... Bu ayrıcalıkları yaşamak için daha fazla zaman kaybetme.
 • Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yurdumuzun arkasında olup yürüme mesafesi 5 dakikadır. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İİBF’ye yürüme mesafesi 10 dakika olup ancak dileyen öğrencilerin yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle bu fakültelere ulaşması mümkündür.
 • Ankara Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi'ne yakın olduğumuz kadar Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne de yakın mesafedeyiz. Yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi (Fizik ve kimya Mühendislikleri Bölümü)'ne ulaşmak da mümkündür.
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarımızdan, tahminen 6-7 dakika içerisinde tren istasyonlarına ulaşarak Türk Hava Kurumu Üniversitesine gidebilirsiniz. Tren ile okula ulaşım 15-20 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Trenin çalışmadığı zamanlarda yurtlarımızın önünden geçen dolmuşlarla 10 dakika içerisinde üniversitenin ücretsiz servis durağı olan Ostim'e ulaşıp, okul servis hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • Ankara'da Kız Yurdu olarak yurt kapasite kaç kişiliktir?
  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan kız yurdumuzun kapasiteleri, verilen kontenjanlardan daha az tutularak, öğrencilerimizin rahatı ön planda tutulmuştur. Ankara'da özel yurt fiyatları içerisinde de kaliteli hizmet standardına rağmen fiyat politikası ülkenin genel ekonomik yapısı düşünülerek belirlenmiştir. Özel yurt fiyatları araştırıldığında bizim fiyat politikamızın her bütçeye uygun olduğu görülecektir.
 • Yurdumuzda misafirlerimizi ağırlayabiliyor muyuz?
  Elbette... Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak öğrencilerimizin anneleri idareden uygunluk alarak yılda 2 kez ücretsiz konaklayabilirler. Diğer bayan misafir grupları ise belli ücrete tabii tutularak ve idare tarafından istenilen evrakları temin ederek yurtlarımızda konaklayabilirler.
 • Yemekler hakkında detaylı bilgi verir misiniz?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarında, her sabah zengin çeşitlerle açık büfe kahvaltı hizmeti verilmektedir. Akşam yemeklerinde ise her gün 4 çeşit olmak üzere sağlıklı ve besleyici yemekler çıkmaktadır. Yemeklerimizin lezzeti, kalitesi ve annelerinizin lezzetini aratmayacağı konusunda da son derece İDDİALIYIZ.
E-Bültenimize Kayıt Olun
Ad Soyad
E-Posta
Tüm gelişmeleri anlık takip edebilmek için e-posta adresinizi bizimle paylaşın.