Menü
Sosyal Medya
Dil Seçiniz:
 1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. Pandemi Döneminde Sınav Güncesi: Yks 2020

Pandemi Döneminde Sınav Güncesi: YKS 2020

15/05/2020

YKS 2020 İçin Öneriler - Pandemi Döneminde Sınav Güncesi: YKS 2020

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi sebebiyle alınan sağlık önlemleri kapsamında Yükseköğretim Kurumları Sınav(YKS) tarihinin, iki kere değiştiği ilgili yetkililerce açıklandı. Sınav tarihinin, önce temmuz ayına daha sonra yeniden haziran ayına alındığı duyuruldu. Buna göre; 2020-YKS en son açıklanan sınav tarihinden, yaklaşık bir ay öne çekilmiş oldu ve iki kere yaşanılan bu tarih değişikliği, pekçok tartışmayı da beraberinde getirdi.

Son olarak, milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacağı duyuruldu. Bu süreçten hiç şüphesiz ki; en çok sınava katılacak olan yaklaşık 2.5 milyon öğrenci ve velilerini etkilendi. Sınava sayılı günler kaldığı bu dönemde uzmanlar, psikolojik hazırlığın da en az akademik hazırlık kadar önemli olduğunu dile getiriyorlar.

Sınava Odaklan

YKS 2020 İçin Öneriler - Sınava Odaklan

Bütün adayların zor bir süreçten geçtiği ortada fakat şu zamana kadar verilen emeklerin boşa gitmemesi için tüm adayların, hızlıca toparlanıp sınava odaklanmaları gerekiyor. Şu an her şeyi bir kenara bırakıp, sınava odaklanmalı ve daha fazla vakit kaybetmeden dikkatinizi toplamalı ve çalışma planlarınızı oluşturmalısınız. Bu süreçte mümkün olduğu kadar stresten uzak durmaya çalışın. Unutmayın; motivasyonuzu kaybetmez, hedefinize odaklanırsanız başarıya ulaşmak için önünüzde hiçbir engel duramaz.

Pes Etme, Çalışmaya Devam Et

YKS 2020 İçin Öneriler - Pes Etme, Çalışmaya Devam Et

Sınav, bir maratondur ve bitiş çizgisine ulaşılana kadar ter atılması gerekir. Son bir ay kaldı diye rehavete kapılmadan, sistemli bir şekilde çalışmaya devam etmelisiniz. Bugüne dek netlerinizde bir artış olmadıysa da çalışmayı kesinlikle bırakmamalısınız çünkü; uzmanlar tarafından sınav çalışma periyodundaki son bir ay, yükseliş devri olarak tanımlanmaktadır.

Konu Tekrarı Önemli

YKS 2020 İçin Öneriler - Konu Tekrarı Önemli

Ders çalışma sistemi oluşturmuş, sistematik çalışan öğrencilerin hedeflerine daha kolay ulaştıkları bir gerçektir. Bugüne kadar bir çalışma planınız yoksa bile hemen kendinize, temposu yüksek bir plan oluşturun. Anlayabileceğinizi düşündüğünüz konulara yönelin ve yıl boyunca gayret göstermenize rağmen yapamadığınız konular varsa bunları eleyin, zaman kazanın.

Peki ama hangi konuya, nasıl çalışacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Bu sorunun cevabı çözmüş olduğunuz deneme sınavlarında saklı! Deneme sınavlarında eksik yaptığınız konuları belirleyin ve bu konuların sınavlarda çıkma oranlarına bakın. Sınavda çok çıkan konular içinden kendinize bir sıralama yapın ve istikrarlı olarak konuya yoğunlaşın.

Eksik olduğunuz konuları, endişe etmeden sistematik olarak tekrar edin. 10-15 dakikalık hızlı tekrarların ardından bolca soru çözerek, konuları pekiştirin. Sınavda sık çıkan konuları öncelikli olarak bitirirseniz, sınavda daha fazla net yapma şansınızı artırmış olursunuz.

Genel Tekrar Testleri ve Deneme Sınavları

YKS 2020 İçin Öneriler - Genel Tekrar Testleri ve Deneme Sınavları

Her gün mutlaka genel tekrar testleri ve deneme sınavları çözmeye özen gösterin. Deneme sınavı sonuçlarınız, bazen iyi bazen kötü olabilir. Karamsarlığa kapılmayın ve deneme sınavlarını, eksiklerinizi fark etmek için fırsat olarak görün. Yanlış yaptığınız her sorunun çözümünü de mutlaka öğrenin ve pekiştirin.

Geçmiş yıllarda çıkmış soruları çözmeniz size mutlak fayda sağlayacaktır. Bu yüzden, geçmiş yıllarda çıkmış sınav sorularını mutlaka çözmeye özen gösterin. Zira; ÖSYM’nin kendine özgü bazı soru kalıpları bulunmaktadır ve bazen bu sorularda ufak değişiklikler yaparak, tekrar sorabilmektedir. Geçmiş yıllarda çıkmış soruları çözerek, bu soru kalıplarına aşina olursunuz ve sınavda, benzer sorularla karşılaştığınızda soruyu daha hızlı çözebilirsiniz.

Sınav Provası

YKS 2020 İçin Öneriler - Sınav Provası

Deneme sınavı çözerken, sınavın provasını da yapabilirsiniz. Böylece; sınav heyecanınızı azaltabilir, nerede bocaladığınızı erkenden görüp, müdahale edebilirsiniz.

Sınav provası yaparken, gerçek sınav sürelerini ve koşullarını baz alın. 2020 YKS pandemi dönemi koşullarına göre şekillendirildiği için sınav boyunca maske takma zorunluluğu var. Buna alışmak ve sınavda maske kullanımı ile ilgili sıkıntı yaşamamak adına evde deneme sınavını, gerçek sınav provası haline getirin ve sınav süresi boyunca yerinizden kalkmayın ve maskenizi çıkarmayın.

Bilindiği üzere, 2020 YKS sınav süresi uzatıldı. Sadece pandemi dönemine özel olarak 30 dakika uzatılan sınav süresi; daha önce 135 dakikayken, bu yıl 165 dakikaya yükseltildi. Deneme sınavınızı yaparken 165 dakika üzerinden sınav provası yapabilirsiniz.

Ayrıca; sınav gününe kadar uyuma, uyanma, yeme-içme ve kahvaltı saati gibi alışkanlıklarınızı da rutin haline getirmenizi tavsiye ederiz. Örneğin; sınav sabahı kaçta kalkılacaksa şimdiden o saatte kalkmak, kahvaltı yapmak, sınav anında çay kahve içilemeyeceği için sınav saati olan zaman diliminde çay, kahve tüketmemek gibi alışkanlıkları şimdiden kazanabilir ve sınav günü stresinizi büyük oranda azaltabilirsiniz.

Kendinize Güvenin

YKS 2020 İçin Öneriler - Kendinize Güvenin

Tüm yıl boyunca emek verdiğiniz sınav için son olarak yapmanız gereken şey; kendinize güvenmek… Korkmayın, kendinize güvenin!

Son olarak küçük bir tüyo! Sınav sorularının zorluk dereceleri, birbirinden farklıdır; yüzde 10’u çok kolay, yüzde 20’si kolay, yüzde 40’ı normal, yüzde 20’si zor, yüzde 10’u çok zor şeklindedir. Bu bilgi doğrultusunda Normal + Kolay + Çok Kolay olan derecedeki soruları yapmanız, sınavın %70’ini başarmanız demek! O halde, kendinize güvenmemek için hiçbir nedeniniz yok.

Özel AC Kız Öğrenci Yurdu olarak 2020 YKS sınavına katılacak tüm öğrencilere başarılar diler; yeni eğitim öğretim döneminde sizleri de aramızda görmekten büyük bir mutluluk duyacağımızı hatırlatmak isteriz.

Diğer Blog Yazıları
Sıkça Sorulan Sorular
 • A&C Özel Kız Öğrenci Yurdunun her şubesinde çamaşır yıkama hizmeti bulunuyor mu?
  Öğrencilerimiz diledikleri zaman ücreti mukabilinde, tüm şubelerimizde mevcut olan çamaşır yıkama hizmetimizden yararlanabilirler. 7 kg - 9 kg çamaşır yıkama kapasitesine sahip makinelerde çamaşır yıkama hizmetimize, deterjan ve kurutma hizmeti de dahildir. Astım ve diğer alerjik hastalıklarda çamaşır ve deterjan kokusu bu hastalığa tetikleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple; çamaşır kurutma hizmeti büyük önem arz etmektedir. Özel A&C Kız Öğrenci Yurtları, bu aşamada hizmet kalitesini yükselterek yıkanan her çamaşırı herhangi bir ek ücret almadan yıkama ücreti mukabilinde kurutmaktadır.
 • Ütü hizmetinden nasıl faydalanabilirim?
  Ütü hizmetimiz, gece saat 24:00'a kadar görevlilerimizin bilgisi dahilinde ücretsiz olarak verilmektedir. Öğrencilerimizin güvenliği için ütü hizmetimiz, sadece kamera sisteminin olduğu yerlerde verilmektedir.
 • Gazi Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi merkez kampüse 3 şubemizden de ortalama 200 metre mesafeler arasında ulaşılabilir. Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak tüm şubelerimizden Gazi Üniversitesi merkez kampüse (Gazi Eğitim, Eczacılık, Fen, Spor Bilimleri, Teknoloji Fakültesi ve merkez kütüphane...) yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşmanız mümkündür. Ayrıca yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Gazi Üniversitesi diğer kampüslere (Gazi Tıp, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bankacılık ve sigortacılık yüksekokulu...) ulaşmak da mümkündür. Ankara'da özel öğrenci yurdu olarak Gazi Üniversitesi'ne yakınlık bakımından öğrencilerimize ayrıcalık sunmaktayız. Sunduğumuz bu hizmet ile hem öğrencilerin daha fazla uyumasını hem de günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı rahatça yapabilmeleri için imkan tanımaktayız. Ankara'da öğrenci olmak Gazi Üniversitesinde öğrenci olmak ve yurdumuzda kalmak gerçekten büyük ayrıcalıktır. Gazi Üniversitesinde okuyacaksan haydi sende katıl aramıza... Bu ayrıcalıkları yaşamak için daha fazla zaman kaybetme.
 • Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yurdumuzun arkasında olup yürüme mesafesi 5 dakikadır. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İİBF’ye yürüme mesafesi 10 dakika olup ancak dileyen öğrencilerin yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle bu fakültelere ulaşması mümkündür.
 • Ankara Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi'ne yakın olduğumuz kadar Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne de yakın mesafedeyiz. Yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi (Fizik ve kimya Mühendislikleri Bölümü)'ne ulaşmak da mümkündür.
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarımızdan, tahminen 6-7 dakika içerisinde tren istasyonlarına ulaşarak Türk Hava Kurumu Üniversitesine gidebilirsiniz. Tren ile okula ulaşım 15-20 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Trenin çalışmadığı zamanlarda yurtlarımızın önünden geçen dolmuşlarla 10 dakika içerisinde üniversitenin ücretsiz servis durağı olan Ostim'e ulaşıp, okul servis hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • Ankara'da Kız Yurdu olarak yurt kapasite kaç kişiliktir?
  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan kız yurdumuzun kapasiteleri, verilen kontenjanlardan daha az tutularak, öğrencilerimizin rahatı ön planda tutulmuştur. Ankara'da özel yurt fiyatları içerisinde de kaliteli hizmet standardına rağmen fiyat politikası ülkenin genel ekonomik yapısı düşünülerek belirlenmiştir. Özel yurt fiyatları araştırıldığında bizim fiyat politikamızın her bütçeye uygun olduğu görülecektir.
 • Yurdumuzda misafirlerimizi ağırlayabiliyor muyuz?
  Elbette... Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak öğrencilerimizin anneleri idareden uygunluk alarak yılda 2 kez ücretsiz konaklayabilirler. Diğer bayan misafir grupları ise belli ücrete tabii tutularak ve idare tarafından istenilen evrakları temin ederek yurtlarımızda konaklayabilirler.
 • Yemekler hakkında detaylı bilgi verir misiniz?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarında, her sabah zengin çeşitlerle açık büfe kahvaltı hizmeti verilmektedir. Akşam yemeklerinde ise her gün 4 çeşit olmak üzere sağlıklı ve besleyici yemekler çıkmaktadır. Yemeklerimizin lezzeti, kalitesi ve annelerinizin lezzetini aratmayacağı konusunda da son derece İDDİALIYIZ.
E-Bültenimize Kayıt Olun
Ad Soyad
E-Posta
Tüm gelişmeleri anlık takip edebilmek için e-posta adresinizi bizimle paylaşın.