Menü
Sosyal Medya
Dil Seçiniz:
 1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. Karantina Günlerinde Yaşam

Karantina Günlerinde Yaşam

16/04/2020

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 olarak adlandırılan koronavirüs salgınının, 11 Mart tarihi itibariyle Türkiye’de de görüldüğünün duyurulmasının ardından karantina dönemine girdik. “Ev Karantinası” olarak adlandırabileceğimiz bu dönemde pek çoğumuz, kendimizi ve sevdiklerimizi evlerimizde koruma altına aldık.

Sağlık Bakanlığı tarafından evden çıkılmaması yönünde yapılan açıklamalar, #HayatEveSığar ve #EvdeKal hashtagleriyle sosyal medya üzerinden yürütülen yoğun kampanyalarla birlikte herkes için alışılmış, rutin hayatın dışına çıkma zorunluluğu doğurdu. Bu zorunluluk, hepimizi yeni arayışlara sevk etti. Peki bu dönemi, stresten uzak ve en verimli şekilde nasıl geçirebiliriz?

Ailemizle Birlikte Kaliteli Vakit Geçirme

Karantina Günlerinde Yaşam - Ailemizle Birlikte Kaliteli Vakit Geçirme

Dönem boyunca uzak kaldığımız ve büyük bir özlem duyduğumuz ailemizle birlikte geçirebileceğimiz, bol bol zamanımız var artık… Bu fırsatı iyi değerlendirmeli ve ailemizle birlikte daha kaliteli zaman geçirmeye özen göstermeliyiz. Peki ama nasıl?

Uzun zamandır konuşmaya fırsat bulamadığımız konuları açabilir, birbirimizin fikirlerini anlamaya çalışabiliriz. En son okuduğumuz kitap, izlediğimiz etkileyici film ya da dizi gibi konuları seçebilir ve aile fertlerimizle, konu üzerine detaylı olarak konuşabiliriz.

Birlikte okuma listesi çıkarabilir ve birlikte okuma saatleri planlayabiliriz. Uzun zamandır izlemeyi isteyip de fırsat bulamadığımız tüm dizi ve filmleri birlikte izleyebiliriz.

Keyifli anlar geçirmemizi sağlayacak oyunlar oynayabilir; hatta görüntülü görüşme uygulamaları aracılığıyla şu anda yanımızda olamayan sevdiklerimizi de oyunumuza dahil edip, onlarla hem özlem giderebilir hem de eğlenceli zaman geçirebiliriz.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Karantina Günlerinde Yaşam - Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Aile fertlerimizle birlikte mutfakta keyifli anlar geçirebilir ve bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirecek lezzetli tarifleri, sevdiklerimizle birlikte deneyebilir ve afiyetle tadabiliriz.

Bol sıvı tüketmemiz gerektiği konusunda uzmanların sıklıkla uyarıda bulunduğu bu dönemde su içmeyi de ihmal etmemeliyiz. Su içmeyi sıklıkla unutanlardansanız, bu sorunu su içmeyi hatırlatan uygulamalar ile çözülebilirsiniz.

Biraz Hareket

Karantina Günlerinde Yaşam - Biraz Hareket

Karantina günlerinden en fazla şikayet edilen durumların başında hiç şüphesiz ki; hareketsiz kalmamız geliyor. Günlük rutinlerimiz değişince hareket alanlarımızda kısıtlandı ama yorgunluk hissimiz, baki kaldı. Uzmanlara göre; herhangi bir fiziksel aktivite yapmıyorken, uzanıyorken ya da oturuyorken vücut uzun süre aynı pozisyonda kalıyor ve bu da vücudun daha az oksijen almasına ve enerjimizin düşmesine sebep oluyor. Bu kısır döngüye göre; ne kadar az hareket edersek, o kadar çok yoruluyoruz.

Bağışıklık sistemimizi, en kuvvetli tutmamız gereken bu günlerde en az 45 dakika basit egzersiz hareketleri ile hem kendimizi daha aktif hissedebilir hem de bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirebiliriz. Aktif kalmanın verdiği tazelenme duygusu ile moralimizi yükseltmek de cabası…

Dolap Detoksu

Karantina Günlerinde Yaşam - Dolap Detoksu

Bahar geldi, öyleyse detoks zamanı! Dolabımızdaki fazlalıkları ayırmak, kışlıkları kaldırarak mevsime uygun kıyafetlerimizi dolabımıza özenle yerleştirmek için bolca vaktimiz var. Odamıza yapmak istediğimiz ufak tefek dokunuşları da unutmamak lazım…

Sabah sporumuzu yaparak, enerjimizi de topladığımıza göre ilk hedefimiz temizlenecek dolaplarımızdır!
Haydi kızlar, ileri!

Yabancı Dil Becerisini Geliştirme

Karantina Günlerinde Yaşam - Yabancı Dil Becerisini Geliştirme

Her zaman gündemimizde olan yabancı dil sorununu çözmek için ideal zamanlardayız! Yabancı dil öğrenimi için açılan online eğitimlere katılabilir; uygulamalar ile dil gelişimizi destekleyebiliriz.

Online Müze Gezileri

Karantina Günlerinde Yaşam - Online Müze Gezileri

İçinde yaşadığımız dijital çağın avantajını kullanmak için en ideal zamanlardayız. Tarihi güzellikleri ve sanat eserlerini görmekten keyif alanlardansanız en ünlü müzeleri ev konforunda ziyaret edebilirsiniz. Ünlü Louvre Müzesi, Solomon R. Guggenheim Müzesi, National Gallery Of Art, British Müzesi, Smithsonian Ulusal Doğa Tarih Müzesi, Metropolitan Resim Müzesi, Dali Tiyatro Müzesi ve Nasa gibi pek çok değerli alanı sanal tur ile gezebilir; keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Nefes Egzersizleri

Karantina Günlerinde Yaşam - Nefes Egzersizleri

Belirsizlikten doğan stresten uzak kalmak ve sağlığınızı korumak adına nefes egzersizlerini de yeni rutinleriniz arasına almanızı şiddetle öneririz. Nefes egzersizleri ile hem vücudunuzu hem de psikolojinizi rahatlatın.

Sağlıklı ve güzel günlerde buluşmak dileğiyle…

Diğer Blog Yazıları
Sıkça Sorulan Sorular
 • A&C Özel Kız Öğrenci Yurdunun her şubesinde çamaşır yıkama hizmeti bulunuyor mu?
  Öğrencilerimiz diledikleri zaman ücreti mukabilinde, tüm şubelerimizde mevcut olan çamaşır yıkama hizmetimizden yararlanabilirler. 7 kg - 9 kg çamaşır yıkama kapasitesine sahip makinelerde çamaşır yıkama hizmetimize, deterjan ve kurutma hizmeti de dahildir. Astım ve diğer alerjik hastalıklarda çamaşır ve deterjan kokusu bu hastalığa tetikleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple; çamaşır kurutma hizmeti büyük önem arz etmektedir. Özel A&C Kız Öğrenci Yurtları, bu aşamada hizmet kalitesini yükselterek yıkanan her çamaşırı herhangi bir ek ücret almadan yıkama ücreti mukabilinde kurutmaktadır.
 • Ütü hizmetinden nasıl faydalanabilirim?
  Ütü hizmetimiz, gece saat 24:00'a kadar görevlilerimizin bilgisi dahilinde ücretsiz olarak verilmektedir. Öğrencilerimizin güvenliği için ütü hizmetimiz, sadece kamera sisteminin olduğu yerlerde verilmektedir.
 • Gazi Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi merkez kampüse 3 şubemizden de ortalama 200 metre mesafeler arasında ulaşılabilir. Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak tüm şubelerimizden Gazi Üniversitesi merkez kampüse (Gazi Eğitim, Eczacılık, Fen, Spor Bilimleri, Teknoloji Fakültesi ve merkez kütüphane...) yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşmanız mümkündür. Ayrıca yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Gazi Üniversitesi diğer kampüslere (Gazi Tıp, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bankacılık ve sigortacılık yüksekokulu...) ulaşmak da mümkündür. Ankara'da özel öğrenci yurdu olarak Gazi Üniversitesi'ne yakınlık bakımından öğrencilerimize ayrıcalık sunmaktayız. Sunduğumuz bu hizmet ile hem öğrencilerin daha fazla uyumasını hem de günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı rahatça yapabilmeleri için imkan tanımaktayız. Ankara'da öğrenci olmak Gazi Üniversitesinde öğrenci olmak ve yurdumuzda kalmak gerçekten büyük ayrıcalıktır. Gazi Üniversitesinde okuyacaksan haydi sende katıl aramıza... Bu ayrıcalıkları yaşamak için daha fazla zaman kaybetme.
 • Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yurdumuzun arkasında olup yürüme mesafesi 5 dakikadır. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İİBF’ye yürüme mesafesi 10 dakika olup ancak dileyen öğrencilerin yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle bu fakültelere ulaşması mümkündür.
 • Ankara Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi'ne yakın olduğumuz kadar Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne de yakın mesafedeyiz. Yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi (Fizik ve kimya Mühendislikleri Bölümü)'ne ulaşmak da mümkündür.
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarımızdan, tahminen 6-7 dakika içerisinde tren istasyonlarına ulaşarak Türk Hava Kurumu Üniversitesine gidebilirsiniz. Tren ile okula ulaşım 15-20 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Trenin çalışmadığı zamanlarda yurtlarımızın önünden geçen dolmuşlarla 10 dakika içerisinde üniversitenin ücretsiz servis durağı olan Ostim'e ulaşıp, okul servis hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • Ankara'da Kız Yurdu olarak yurt kapasite kaç kişiliktir?
  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan kız yurdumuzun kapasiteleri, verilen kontenjanlardan daha az tutularak, öğrencilerimizin rahatı ön planda tutulmuştur. Ankara'da özel yurt fiyatları içerisinde de kaliteli hizmet standardına rağmen fiyat politikası ülkenin genel ekonomik yapısı düşünülerek belirlenmiştir. Özel yurt fiyatları araştırıldığında bizim fiyat politikamızın her bütçeye uygun olduğu görülecektir.
 • Yurdumuzda misafirlerimizi ağırlayabiliyor muyuz?
  Elbette... Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak öğrencilerimizin anneleri idareden uygunluk alarak yılda 2 kez ücretsiz konaklayabilirler. Diğer bayan misafir grupları ise belli ücrete tabii tutularak ve idare tarafından istenilen evrakları temin ederek yurtlarımızda konaklayabilirler.
 • Yemekler hakkında detaylı bilgi verir misiniz?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarında, her sabah zengin çeşitlerle açık büfe kahvaltı hizmeti verilmektedir. Akşam yemeklerinde ise her gün 4 çeşit olmak üzere sağlıklı ve besleyici yemekler çıkmaktadır. Yemeklerimizin lezzeti, kalitesi ve annelerinizin lezzetini aratmayacağı konusunda da son derece İDDİALIYIZ.
E-Bültenimize Kayıt Olun
Ad Soyad
E-Posta
Tüm gelişmeleri anlık takip edebilmek için e-posta adresinizi bizimle paylaşın.