Menü
Sosyal Medya
Dil Seçiniz:
 1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. İş Hayatına Hazırlık Dönemi: Staj Dönemi

İş Hayatına Hazırlık Dönemi: Staj Dönemi

25/06/2020

İş Hayatına Hazırlık Staj Dönemi - Staj Dönemi

Okulda aldığımız teorik eğitimlerin, çoğu zaman iş hayatında yetersiz kalacağı ile ilgili deneyim dolu hikayeleri hepimiz sıkça duymuşuzdur. Üniversite öğrenimi boyunca verilen teorik bilgilerin mesleki bilgi ve becerilerin tamamlanması için yeterli olmadığı, iş hayatının farklı donanımlara da ihtiyaç duyduğu hepimizce malum… İşte tam da bu yüzden, iş hayatına hazırlık ve gözlem süreci olarak değerlendirebileceğimiz “Staj Dönemi” var.

Teknik lise, üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar için hem özgeçmişlerinde fark yaratacak önemli bir gelişme hem de mesleki yeterliliklerini kazandıkları yararlı bir deneyim olarak ön plana çıkan staj sürecinin faydaları üzerinde durmaya ne dersiniz?

Kariyer Yolculuğunun İlk Durağı

İş Hayatına Hazırlık Staj Dönemi - Kariyer Yolculuğu

Staj dönemi için kariyer yolculuğunuzun önemli ilk durağı demek yerinde olacaktır. Özellikle de; stajyerlere değer veren ve onlara deneyimlerini aktarmak için çaba sarf eden kuruluşlarda staj yapabilmek, kariyer yolculuğunun şekillendirilmesi için oldukça önemlidir.

Zorunlu staj programlarının yanı sıra deneyim kazanmak isteyen öğrencilerinde gönüllü staj programlarına da katılarak, iş hayatını gözlemleme fırsatı bulabildikleri bu süreçte; kariyer yolculuğunuz için ayağı yere sağlam basan yeni hedefler belirleyebilir, rotanızı bu doğrultuda oluşturabilirsiniz.

İş Hayatına Bi Selam Çakalım!

İş Hayatına Hazırlık Staj Dönemi - İş Hayatı

Öğrencilik dönemimizde, iş hayatı üzerine sadece tahminlerimizin ve kulaktan dolma bilgilerimizin olduğu aşikar… Staj programları, bu anlamda iş hayatına atılmadan önce nasıl bir ortam ile karşılaşabileceğimizi görebileceğimiz ve kendi yetkinliklerimizin tercih ettiğimiz iş hayatı için uygun olup, olmadığını kısaca deneyimleyebileceğimiz önemli bir fırsat!

Hedeflediğimiz kariyer yolculuğunun gerçek hayatta bize uygun olup, olmadığını ve isteklerimizin iş hayatında ne kadar karşılığı olduğunu görebileceğimiz ilk dönemdir staj dönemi… Profesyonel yaşama göz kırptığımız iş hayatına staj ile güçlü bir selam çakarak, “Ben Geldim” demeye hazırsanız, biraz da staj döneminin bize sağlayacağı avantajlardan bahsedelim.

Network Oluşturmak

İş Hayatına Hazırlık Staj Dönemi - Network Oluşturma

Profesyonel hayatta sektörden ne kadar çok kişiyi kişisel ağınıza katarsanız kariyer yolculuğunuzda o denli rahat ilerlersiniz. Staj dönemi, kariyer hayatınız boyunca bağlantıda kalabileceğiniz çevrenizin ilk profillerini oluşturmanızı sağlayan önemli bir fırsattır.

Stajınız, İlk İşiniz Olabilir!

İş Hayatına Hazırlık Staj Dönemi - İlk İşiniz

Doğru bir kariyer planlaması yaptığınızı düşünüyor ve potansiyelinizi göstermek için canla başla çalışıyorsanız staj döneminizi, potansiyel iş fırsatına çevirebilirsiniz. Bazı firmaların, kendi personelini çekirdekten yetiştirme politikaları bu konuda staj dönemlerini biçilmiş kaftan haline dönüştürüyor. Staj süresince azmini ve yeteneğini kanıtlama fırsatı bulmuş yeni mezunları, junior eleman olarak kendi bünyelerine transfer edebiliyorlar. Böylece; kendi sistemlerini öğrenmiş ve hevesli bir personeli kazanmış olan firmaların yanı sıra mülakat aşamasında deneyim şartına takılmadan iş bulan yeni mezunlarla iki tarafta bu dönemi büyük bir avantaj haline getirebiliyorlar.

Deneyim Eşittir Özgüven

İş Hayatına Hazırlık Staj Dönemi - İş Deneyimi

Bir işin nasıl yapılacağını bilmemek, daha önce hiç bulunmadığı türden bir ortamda bulunmak çoğu zaman insanların kendine olan güvenini düşürür. Staj döneminde yeni mezunlar, profesyonel iş hayatı ile tanışarak, bu hayatta başarılı olmak için gerekli temel koşulları öğrenerek kendine olan güvenlerini tazeliyorlar. Bu süreç içerisinde kendilerinde eksik olarak gördükleri noktaları tespit ederek, bunlar üzerine çalışabiliyorlar ve özgüven eksikliğinin temelde önüne geçebiliyorlar.

Mesleki Gelişim Fırsatı

İş Hayatına Hazırlık Staj Dönemi - Mesleki Gelişim

Akademik hayatta öğrenilen bilgilerin, profesyonel hayatta gereken bilgi ve becerileri karşılamak için yetersiz kalabileceğini dile getirmiştik. Tam da bu noktada staj deneyimi aracılığıyla teorik bilgi, pratiğe dökülür ve kişilere, mesleki alanda gelişim fırsatı doğar. Özellikle; girişken, sorgulayan ve azimli stajyerlerin bu dönemi efektif olarak değerlendirerek, mesleki gelişimleri için ilk çalışmalarını yapmaya staj döneminde başladıklarını söylemek yanlış olmasa gerek…

Siz de staj döneminin avantajlarını değerlendirebilir ve bu dönemi verimli geçirerek, profesyonel iş bulma sürecinizi kısaltabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları
Sıkça Sorulan Sorular
 • A&C Özel Kız Öğrenci Yurdunun her şubesinde çamaşır yıkama hizmeti bulunuyor mu?
  Öğrencilerimiz diledikleri zaman ücreti mukabilinde, tüm şubelerimizde mevcut olan çamaşır yıkama hizmetimizden yararlanabilirler. 7 kg - 9 kg çamaşır yıkama kapasitesine sahip makinelerde çamaşır yıkama hizmetimize, deterjan ve kurutma hizmeti de dahildir. Astım ve diğer alerjik hastalıklarda çamaşır ve deterjan kokusu bu hastalığa tetikleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple; çamaşır kurutma hizmeti büyük önem arz etmektedir. Özel A&C Kız Öğrenci Yurtları, bu aşamada hizmet kalitesini yükselterek yıkanan her çamaşırı herhangi bir ek ücret almadan yıkama ücreti mukabilinde kurutmaktadır.
 • Ütü hizmetinden nasıl faydalanabilirim?
  Ütü hizmetimiz, gece saat 24:00'a kadar görevlilerimizin bilgisi dahilinde ücretsiz olarak verilmektedir. Öğrencilerimizin güvenliği için ütü hizmetimiz, sadece kamera sisteminin olduğu yerlerde verilmektedir.
 • Gazi Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi merkez kampüse 3 şubemizden de ortalama 200 metre mesafeler arasında ulaşılabilir. Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak tüm şubelerimizden Gazi Üniversitesi merkez kampüse (Gazi Eğitim, Eczacılık, Fen, Spor Bilimleri, Teknoloji Fakültesi ve merkez kütüphane...) yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşmanız mümkündür. Ayrıca yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Gazi Üniversitesi diğer kampüslere (Gazi Tıp, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bankacılık ve sigortacılık yüksekokulu...) ulaşmak da mümkündür. Ankara'da özel öğrenci yurdu olarak Gazi Üniversitesi'ne yakınlık bakımından öğrencilerimize ayrıcalık sunmaktayız. Sunduğumuz bu hizmet ile hem öğrencilerin daha fazla uyumasını hem de günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı rahatça yapabilmeleri için imkan tanımaktayız. Ankara'da öğrenci olmak Gazi Üniversitesinde öğrenci olmak ve yurdumuzda kalmak gerçekten büyük ayrıcalıktır. Gazi Üniversitesinde okuyacaksan haydi sende katıl aramıza... Bu ayrıcalıkları yaşamak için daha fazla zaman kaybetme.
 • Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yurdumuzun arkasında olup yürüme mesafesi 5 dakikadır. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İİBF’ye yürüme mesafesi 10 dakika olup ancak dileyen öğrencilerin yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle bu fakültelere ulaşması mümkündür.
 • Ankara Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi'ne yakın olduğumuz kadar Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne de yakın mesafedeyiz. Yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi (Fizik ve kimya Mühendislikleri Bölümü)'ne ulaşmak da mümkündür.
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarımızdan, tahminen 6-7 dakika içerisinde tren istasyonlarına ulaşarak Türk Hava Kurumu Üniversitesine gidebilirsiniz. Tren ile okula ulaşım 15-20 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Trenin çalışmadığı zamanlarda yurtlarımızın önünden geçen dolmuşlarla 10 dakika içerisinde üniversitenin ücretsiz servis durağı olan Ostim'e ulaşıp, okul servis hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • Ankara'da Kız Yurdu olarak yurt kapasite kaç kişiliktir?
  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan kız yurdumuzun kapasiteleri, verilen kontenjanlardan daha az tutularak, öğrencilerimizin rahatı ön planda tutulmuştur. Ankara'da özel yurt fiyatları içerisinde de kaliteli hizmet standardına rağmen fiyat politikası ülkenin genel ekonomik yapısı düşünülerek belirlenmiştir. Özel yurt fiyatları araştırıldığında bizim fiyat politikamızın her bütçeye uygun olduğu görülecektir.
 • Yurdumuzda misafirlerimizi ağırlayabiliyor muyuz?
  Elbette... Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak öğrencilerimizin anneleri idareden uygunluk alarak yılda 2 kez ücretsiz konaklayabilirler. Diğer bayan misafir grupları ise belli ücrete tabii tutularak ve idare tarafından istenilen evrakları temin ederek yurtlarımızda konaklayabilirler.
 • Yemekler hakkında detaylı bilgi verir misiniz?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarında, her sabah zengin çeşitlerle açık büfe kahvaltı hizmeti verilmektedir. Akşam yemeklerinde ise her gün 4 çeşit olmak üzere sağlıklı ve besleyici yemekler çıkmaktadır. Yemeklerimizin lezzeti, kalitesi ve annelerinizin lezzetini aratmayacağı konusunda da son derece İDDİALIYIZ.
E-Bültenimize Kayıt Olun
Ad Soyad
E-Posta
Tüm gelişmeleri anlık takip edebilmek için e-posta adresinizi bizimle paylaşın.