Menü
Sosyal Medya
Dil Seçiniz:
 1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. Anlamak Ve Anlatmak... İşte Bütün Mesele Bu!

Anlamak ve Anlatmak... İşte Bütün Mesele Bu!

15/04/2019

TDK’ye göre iletişim; “Duygu, düşünce veya bilgilerin akla gelebilecek her türlü yolla
başkalarına aktarılması, bildirişim, haberleşme, komünikasyon

Doğduğumuz andan aldığımız son nefese dek, çevremizle bir iletişim halinde olduğumuz yadsınamaz bir gerçek… Haliyle iletişim, her birimizin zorunlu olarak dahil olduğu bir süreç ve önemli bir olgu olarak karşımıza çıkıyor.

İletişiminin her yerde, her zaman olduğu göz önüne alındığında bu kavramın önemi daha da ön plana çıkmaktadır. O halde; "İletişim Nedir?" sorusuna bir yanıt arayarak başlayalım.

İletişim sözcüğü, batı dillerindeki "communication" sözcüğünün karşılığı olarak dilimizde kullanılmaktadır. Commmunication sözcüğünün kökeninde, Latince communis sözcüğü bulunmaktadır ve bu kavramda birçok kişiye ve nesneye ait ortaklaşa gerçekleştirilen anlamında kullanılmaktadır. Bu noktadan yola çıkarak; iletişimin köken olarak sadece iletileri aktarmaktan ziyade, toplumsal olarak da bir etkileşimi içerdiğini söylemek mümkündür. (Zıllıoğlu, M. 2007 - İletişim Bilgisi ve Tanımı, Eskişehir: Açıköğretim Yayınları)

Dilimizde iletişim kelimesinin en genel geçer kabul görmüş tanımı ise; "Duygu, düşünce veya bilgilerin akla gelebilecek her türlü yolla başkalarına aktarılması, bildirişim, haberleşme, komünikasyon" şeklinde, TDK tarafından yayınlanmış olan açıklamasıdır.

İletişim, Evrensel Bir Kavramdır!

Tarihsel süreç içerisinde sürekli bir gelişme gösteren ve insanların hayatta tutunmalarının en temel önceliği olan iletişim, insanlığın yaşamını şekillendirmeye devam etmektedir.

Günümüzde iletişim denildiğinde akla; sosyal medya, kitle iletişim araçları (televizyon, gazete, radyo, internet, sinema, tiyatro vb.) gibi sıklıkla dış dünyamızla irtibat halinde kalmamızı sağlayan iletişim araçları gelse de, iletişim olgusunun yalnızca insanoğluna özgü olduğunu düşünmek, oldukça yanlış bir tutumdur. Zira; iletişim evrensel bir kavramdır ve evrende yaşayan tüm canlılar arasında kurulan her türlü bağı temsil eder.

İlk insanların doğa ile bütünleşerek, yaşamlarını sürdürmek için çevreleri ve kendi aralarında kurdukları iletişimden, günümüz modern insanının çağın gereksinimleri doğrultusunda sıkça kullandığı kitle iletişim araçlarına değin iletişim kurmanın biçimleri değişse de, önemi değişmemiştir. Tarihsel süreç içerisinde sürekli bir gelişme gösteren ve insanların hayatta tutunmalarının en temel önceliği olan iletişim, insanlığın yaşamını şekillendirmeye devam etmektedir.

İnsan hayatını bu denli şekillendirebilen bir olgunun üzerine bilimsel çalışmalar yapılmaması ve bu konu üzerine uzmanlaşılmaması elbette düşünülemez. Bu doğrultuda, profesyonel iş hayatında aktif olarak rolü olan meslek dalları ve üniversitelerde iletişim fakülteleri yer almaktadır.

İşim Gücüm İlet'İşim Olsun!

TDK’ye göre iletişim; “Duygu, düşünce veya bilgilerin akla gelebilecek her türlü yolla
başkalarına aktarılması, bildirişim, haberleşme, komünikasyon

İletişimin, insanoğlu var olduğu sürece var olacağı ve önemini koruyacak bilincinde olanlar ile iletişimin sihrine inananlar, iletişimin gücünün farkına vardığından bu konu üzerine detaylı çalışmalar yapmışlardır. İletişim kavramı detaylandırılarak, açıklanmaya çalışılmıştır ve çağın gereksinimleri doğrultusunda iletişim araçları da çeşitlenmiştir.

Yazının keşfedilmesi, matbaanın icadı gibi tarihi öneme sahip gelişmelerle iletişimin boyutu değişmeye başlamıştır ve elektriğin bulunmasından sonra telgraf, telefon, fotoğraf, radyo, televizyon, sinema, gazete ve son olarak içinde yaşadığımız çağın gereksinimi ile birlikte internet aracılığıyla hayatımıza dahil olmuş sosyal medya, kitlesel iletişimin ana unsurları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kitlesel iletişim mecraları çeşitlendikçe iletişim, profesyonel iş yaşamınında vazgeçilmez bir unsuru olarak kendine tahtı sarsılmaz bir alan edinmiştir. Gazetecilik, sinema, radyo, televizyon, sosyal medya yönetimi, halkla ilişkiler ve tanıtım gibi iletişim çerçevesinde ihtisaslaşılan meslek dalları ön plana çıkmıştır. Bu alanlarda uzman ve kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla ise; üniversitelerin bünyesinde "İletişim Fakülteleri" dahilinde pek çok bölüm eğitim vermeye devam etmektedir.

Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi

Türkiye'nin köklü ve önde gelen üniversiteleri bünyesinde yer alan iletişim fakülteleri ve bağlı bulunulan bölümler, bu alanda çalışmak isteyen öğrenciler tarafından sıklıkla tercih sebebi olmaktadır.

Gazi Üniversitesi bünyesinde uzun yıllar sağlam temeller üzerine inşa edilmiş İletişim Fakültesi, engin akademik ve kurumsal deneyimini Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesine aktararak, deneyim harmanlı yenilikçi bir üniversite olarak iletişim okumak isteyen öğrencilerin karşısına, yepyeni bir alternatif olarak çıkmaktadır.

Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Radyo - Televizyon - Sinema bölümlerini bünyesinde barındıran Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi, 06 Şubat 2019 tarihi itibariyle öğrenim faaliyetlerine yeni kampüsünde devam edeceğini duyurmuştur.

A&C Özel Kız Öğrenci Yurdunun 2. şubesine ve 3. şubesinin tam karşısına taşınan ve yalnızca yürüme mesafesinde bulunan Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi, yeni yerleşkesi ile iletişimin büyüsüne kapılan ve iletişimin gücüyle, hayatına yön vermek isteyen tüm öğrencilerin yeni adresi olmaya aday…

Siz de, yeni kampüs avantajı ile köklü eğitimi bir arada deneyimlemek isterseniz, tercihinizi yaparken Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesini göz önünde bulundurmayı sakın ihmal etmeyin.

İletişimin gücüne inanan kız öğrenci adaylarımızı, yeni dönemde A&C Özel Kız Öğrenci Yurdu şubelerimize mutlaka bekleriz.

Diğer Blog Yazıları
Sıkça Sorulan Sorular
 • A&C Özel Kız Öğrenci Yurdunun her şubesinde çamaşır yıkama hizmeti bulunuyor mu?
  Öğrencilerimiz diledikleri zaman ücreti mukabilinde, tüm şubelerimizde mevcut olan çamaşır yıkama hizmetimizden yararlanabilirler. 7 kg - 9 kg çamaşır yıkama kapasitesine sahip makinelerde çamaşır yıkama hizmetimize, deterjan ve kurutma hizmeti de dahildir. Astım ve diğer alerjik hastalıklarda çamaşır ve deterjan kokusu bu hastalığa tetikleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple; çamaşır kurutma hizmeti büyük önem arz etmektedir. Özel A&C Kız Öğrenci Yurtları, bu aşamada hizmet kalitesini yükselterek yıkanan her çamaşırı herhangi bir ek ücret almadan yıkama ücreti mukabilinde kurutmaktadır.
 • Ütü hizmetinden nasıl faydalanabilirim?
  Ütü hizmetimiz, gece saat 24:00'a kadar görevlilerimizin bilgisi dahilinde ücretsiz olarak verilmektedir. Öğrencilerimizin güvenliği için ütü hizmetimiz, sadece kamera sisteminin olduğu yerlerde verilmektedir.
 • Gazi Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi merkez kampüse 3 şubemizden de ortalama 200 metre mesafeler arasında ulaşılabilir. Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak tüm şubelerimizden Gazi Üniversitesi merkez kampüse (Gazi Eğitim, Eczacılık, Fen, Spor Bilimleri, Teknoloji Fakültesi ve merkez kütüphane...) yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşmanız mümkündür. Ayrıca yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Gazi Üniversitesi diğer kampüslere (Gazi Tıp, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bankacılık ve sigortacılık yüksekokulu...) ulaşmak da mümkündür. Ankara'da özel öğrenci yurdu olarak Gazi Üniversitesi'ne yakınlık bakımından öğrencilerimize ayrıcalık sunmaktayız. Sunduğumuz bu hizmet ile hem öğrencilerin daha fazla uyumasını hem de günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı rahatça yapabilmeleri için imkan tanımaktayız. Ankara'da öğrenci olmak Gazi Üniversitesinde öğrenci olmak ve yurdumuzda kalmak gerçekten büyük ayrıcalıktır. Gazi Üniversitesinde okuyacaksan haydi sende katıl aramıza... Bu ayrıcalıkları yaşamak için daha fazla zaman kaybetme.
 • Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yurdumuzun arkasında olup yürüme mesafesi 5 dakikadır. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İİBF’ye yürüme mesafesi 10 dakika olup ancak dileyen öğrencilerin yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle bu fakültelere ulaşması mümkündür.
 • Ankara Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi'ne yakın olduğumuz kadar Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne de yakın mesafedeyiz. Yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi (Fizik ve kimya Mühendislikleri Bölümü)'ne ulaşmak da mümkündür.
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarımızdan, tahminen 6-7 dakika içerisinde tren istasyonlarına ulaşarak Türk Hava Kurumu Üniversitesine gidebilirsiniz. Tren ile okula ulaşım 15-20 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Trenin çalışmadığı zamanlarda yurtlarımızın önünden geçen dolmuşlarla 10 dakika içerisinde üniversitenin ücretsiz servis durağı olan Ostim'e ulaşıp, okul servis hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • Ankara'da Kız Yurdu olarak yurt kapasite kaç kişiliktir?
  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan kız yurdumuzun kapasiteleri, verilen kontenjanlardan daha az tutularak, öğrencilerimizin rahatı ön planda tutulmuştur. Ankara'da özel yurt fiyatları içerisinde de kaliteli hizmet standardına rağmen fiyat politikası ülkenin genel ekonomik yapısı düşünülerek belirlenmiştir. Özel yurt fiyatları araştırıldığında bizim fiyat politikamızın her bütçeye uygun olduğu görülecektir.
 • Yurdumuzda misafirlerimizi ağırlayabiliyor muyuz?
  Elbette... Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak öğrencilerimizin anneleri idareden uygunluk alarak yılda 2 kez ücretsiz konaklayabilirler. Diğer bayan misafir grupları ise belli ücrete tabii tutularak ve idare tarafından istenilen evrakları temin ederek yurtlarımızda konaklayabilirler.
 • Yemekler hakkında detaylı bilgi verir misiniz?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarında, her sabah zengin çeşitlerle açık büfe kahvaltı hizmeti verilmektedir. Akşam yemeklerinde ise her gün 4 çeşit olmak üzere sağlıklı ve besleyici yemekler çıkmaktadır. Yemeklerimizin lezzeti, kalitesi ve annelerinizin lezzetini aratmayacağı konusunda da son derece İDDİALIYIZ.
E-Bültenimize Kayıt Olun
Ad Soyad
E-Posta
Tüm gelişmeleri anlık takip edebilmek için e-posta adresinizi bizimle paylaşın.