Menü
Sosyal Medya
Dil Seçiniz:
 1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. Ben Sporcunun Zeki, Çevik Ve Aynı Zamanda Ahlaklısını Severim.”Mustafa Kemal Atatürk

Ben Sporcunun Zeki, Çevik ve Aynı Zamanda Ahlaklısını Severim.”
Mustafa Kemal ATATÜRK

09/11/2018

Antrenör; Fransızca “sürüklemek, çekmek, birini bir şey yapmaya zorlamak” anlamına gelen “Entrainer” fiilinden türemiş olup, dilimize “çalıştırıcı” diye tanımlanarak girmiştir.

Sağlıklı bir hayat sürmek ve formda kalmak sözleri ile adeta bütünleşmiş olan spor, bir yaşam tarzı olarak kabul görmekte ve her geçen gün değeri daha da anlaşılmaktadır. Giderek artan popülaritesi sonunda, sporda uzmanlaşmak adeta bir zorunluluk haline gelmiştir.

Spor antrenmanı; sporda gelişimi sağlamak için bilimsel, özellikle pedagojik ilkelere göre yönlendirilen süreçtir. Bu süreç, planlı ve sistemli biçimde hazırlanarak, sporcuların bir veya birden fazla spor dalında üstün başarıya ulaşmasını amaçlar ve konusunda uzman antrenörler tarafından gerçekleştirilir.

Fransızca "sürüklemek, çekmek, birini bir şey yapmaya zorlamak" anlamına gelen "Entrainer" fiilinden türemiş olan antrenör kelimesi dilimize "çalıştırıcı" karşılığı ile girmiştir. Yaşar Sevim'in tanımına göre; genel ya da ilgili spor dalına özgü bir biçimde, spor etkinliklerini ve antrenmanlarını yaptırarak; sporcuyu teknik, taktik, kondisyon, psikolojik, sosyolojik ve zihinsel açıdan amacına uygun şekilde basamaklı olarak üst düzey verimliliğe ulaştıran eğitici kişi anlamına gelmektedir.

"Başarı Yolundaki Sürat, İsteğin Şiddeti Kadardır! - Dale CARNEGİE"

ac-kiz-yurdu-blog-yazisi-basari-yolundaki-surat-istegin-siddeti-kadardir-dale-carnegie-img

Spor antrenörlerin görevi, elbette ki yalnızca spor müsabakaları için sporcuları yetiştirmekle kısıtlı değildir. Aynı zamanda oyun stratejisi ve diziliş taktikleri, takımda hangi alanda hangi oyuncuya ihtiyaç duyulduğu ve oyuncuların sahada nerelerde bulunması gerektiğinin kararını da antrenörler vermektedir. Bu sebeple, antrenörlerde olmak isteyenlerde aranılan bir takım özellikler vardır.

Takım sporları veya bireysel sporların farklı dallarında uzmanlaşmış antrenörlerin (spor eğitimcilerinin); etik kurallara önem veren, sporcunun sağlığını ve güvenliğini korumayı ilke edinmiş, üst düzey performans sağlanması için multidisipliner çalışabilen, ilgili olduğu dalda dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip edebilen, sonuçlarını yorumlayıp uygulamaya aktarabilen, her yaştan sporcuyu antrene edebilen, performans testleri, yetenek seçimi ve yönlendirmesi yapabilen, üniversite ya da araştırma birimleri ile ortak çalışmalar yapabilen, araştırmacı özelliği ile problem olarak gördüğü konulara hızlı çözümler üretebilen yetkinlikte olmaları beklenmektedir.

Spor antrenörü olmak için bazı eğitimlerin şart olmasının yanında, istenilen şartlar ülkeden ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Türkiye'de resmi kurumlarca hazırlanan sertifika programlarına katılarak, şartlar sağlandığı takdirde antrenör olunabilmektedir. Ayrıca; son zamanlarda lisans düzeyinde profesyonel eğitim veren fakültelerin sayısı da bir hayli artmıştır.

Antrenörlük Eğitimi Bölümünde, sayıları ve çeşitleri gittikçe artan spor branşlarında ihtiyaç duyulan ileri kademede antrenörler ile mentor, kondisyoner ve masör gibi alanında uzman elemanlar yetiştirilmektedir.

Antrenörlük Programı Mezunları Nerelerde Çalışabilirler?

Bilimsel  temellerde yapılan antrenmanların ve spor faaliyetlerinin  geniş kitlelere yayılmasını ve üst düzeyde sporcu yetiştirilmesini sağlamak amacıyla antrenörlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Antrenörlük Eğitimi Programı Mezunları; Gençlik Spor Genel Müdürlüğüne bağlı tüm birimlerde (Gençlik Spor İl Müdürlükleri, Eğitim Dairesi, federasyonlar vb) veya özerk federasyonlarda "Antrenör" veya "Spor Uzmanı" olarak; amatör veya profesyonel spor kulüplerinde "Antrenör", "Kondisyoner" veya "Maç Analizcisi" olarak, üniversitelerin spor bilimleri ve teknolojisi yüksekokullarında, beden eğitimi ve spor yüksekokullarında öğretim elemanı olarak, MEB'e bağlı okullarda antrenör ve yardımcı antrenör olarak görev yapabilmektedirler. Ayrıca; özel spor salonlarında ve turizm sektöründeki sportif aktivitelerin öğretilmesinde ve çeşitli organizasyonlarda görev alabilirler.

Antrenörlük Programı İçin Ankara’da Açılan Kurslara Katılan Kız Öğrencilerin Konaklamadaki Tek Tercihi: A&C Özel Kız Öğrenci Yurtları

Antrenörlük Eğitimi ve kursu almak için Ankara’ya yolu düşen tüm kız öğrencilerin, konaklamadaki terk tercihi A&C Özel Kız Öğrenci Yurtları

Antrenör olmak isteyen gençler, Ankara'da bulunan ilgili üniversite ya da kurs açan kurum ya da özel federasyonlara, gerek lisans eğitimini tamamlamak gerekse seminer ve mesleki kurslara katılarak sertifika almak adına gelmektedirler. Bu sebeple, şehir dışından gelen kız öğrencilerin konforlu konaklama ihtiyacı doğmaktadır.

3 şubesi ile ev konforunu yurt ortamına taşıyan, Gazi Üniversitesine en yakın yurt olmasının yanı sıra, birçok üniversiteye tek vasıta ile konforlu ulaşım imkanı sağlayan merkezi konum avantajlı A&C Özel Kız Öğrenci Yurtları, spor ile ilgilenen kız öğrencilerin gözde tercihi olmaktadır.

Antrenörlük kursları döneminde, Ankara'da konaklamak isteyen kız öğrencilere yönelik kampanyalı fiyatları ile A&C Özel Kız Öğrenci Yurtları, sporla ilgilenen tüm kız öğrencileri kucaklamaya devam etmektedir. A&C Özel Kız Öğrenci Yurdunun düzenlediği kampanyaları, A&C Özel Kız Öğrenci Yurdu sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilir ya da web sitesinde yer alan iletişim numaralarına ulaşarak, kampanyalar hakkında detaylı bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları
Sıkça Sorulan Sorular
 • A&C Özel Kız Öğrenci Yurdunun her şubesinde çamaşır yıkama hizmeti bulunuyor mu?
  Öğrencilerimiz diledikleri zaman ücreti mukabilinde, tüm şubelerimizde mevcut olan çamaşır yıkama hizmetimizden yararlanabilirler. 7 kg - 9 kg çamaşır yıkama kapasitesine sahip makinelerde çamaşır yıkama hizmetimize, deterjan ve kurutma hizmeti de dahildir. Astım ve diğer alerjik hastalıklarda çamaşır ve deterjan kokusu bu hastalığa tetikleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple; çamaşır kurutma hizmeti büyük önem arz etmektedir. Özel A&C Kız Öğrenci Yurtları, bu aşamada hizmet kalitesini yükselterek yıkanan her çamaşırı herhangi bir ek ücret almadan yıkama ücreti mukabilinde kurutmaktadır.
 • Ütü hizmetinden nasıl faydalanabilirim?
  Ütü hizmetimiz, gece saat 24:00'a kadar görevlilerimizin bilgisi dahilinde ücretsiz olarak verilmektedir. Öğrencilerimizin güvenliği için ütü hizmetimiz, sadece kamera sisteminin olduğu yerlerde verilmektedir.
 • Gazi Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi merkez kampüse 3 şubemizden de ortalama 200 metre mesafeler arasında ulaşılabilir. Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak tüm şubelerimizden Gazi Üniversitesi merkez kampüse (Gazi Eğitim, Eczacılık, Fen, Spor Bilimleri, Teknoloji Fakültesi ve merkez kütüphane...) yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşmanız mümkündür. Ayrıca yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Gazi Üniversitesi diğer kampüslere (Gazi Tıp, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bankacılık ve sigortacılık yüksekokulu...) ulaşmak da mümkündür. Ankara'da özel öğrenci yurdu olarak Gazi Üniversitesi'ne yakınlık bakımından öğrencilerimize ayrıcalık sunmaktayız. Sunduğumuz bu hizmet ile hem öğrencilerin daha fazla uyumasını hem de günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı rahatça yapabilmeleri için imkan tanımaktayız. Ankara'da öğrenci olmak Gazi Üniversitesinde öğrenci olmak ve yurdumuzda kalmak gerçekten büyük ayrıcalıktır. Gazi Üniversitesinde okuyacaksan haydi sende katıl aramıza... Bu ayrıcalıkları yaşamak için daha fazla zaman kaybetme.
 • Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yurdumuzun arkasında olup yürüme mesafesi 5 dakikadır. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İİBF’ye yürüme mesafesi 10 dakika olup ancak dileyen öğrencilerin yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle bu fakültelere ulaşması mümkündür.
 • Ankara Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi'ne yakın olduğumuz kadar Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne de yakın mesafedeyiz. Yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi (Fizik ve kimya Mühendislikleri Bölümü)'ne ulaşmak da mümkündür.
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarımızdan, tahminen 6-7 dakika içerisinde tren istasyonlarına ulaşarak Türk Hava Kurumu Üniversitesine gidebilirsiniz. Tren ile okula ulaşım 15-20 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Trenin çalışmadığı zamanlarda yurtlarımızın önünden geçen dolmuşlarla 10 dakika içerisinde üniversitenin ücretsiz servis durağı olan Ostim'e ulaşıp, okul servis hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • Ankara'da Kız Yurdu olarak yurt kapasite kaç kişiliktir?
  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan kız yurdumuzun kapasiteleri, verilen kontenjanlardan daha az tutularak, öğrencilerimizin rahatı ön planda tutulmuştur. Ankara'da özel yurt fiyatları içerisinde de kaliteli hizmet standardına rağmen fiyat politikası ülkenin genel ekonomik yapısı düşünülerek belirlenmiştir. Özel yurt fiyatları araştırıldığında bizim fiyat politikamızın her bütçeye uygun olduğu görülecektir.
 • Yurdumuzda misafirlerimizi ağırlayabiliyor muyuz?
  Elbette... Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak öğrencilerimizin anneleri idareden uygunluk alarak yılda 2 kez ücretsiz konaklayabilirler. Diğer bayan misafir grupları ise belli ücrete tabii tutularak ve idare tarafından istenilen evrakları temin ederek yurtlarımızda konaklayabilirler.
 • Yemekler hakkında detaylı bilgi verir misiniz?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarında, her sabah zengin çeşitlerle açık büfe kahvaltı hizmeti verilmektedir. Akşam yemeklerinde ise her gün 4 çeşit olmak üzere sağlıklı ve besleyici yemekler çıkmaktadır. Yemeklerimizin lezzeti, kalitesi ve annelerinizin lezzetini aratmayacağı konusunda da son derece İDDİALIYIZ.
E-Bültenimize Kayıt Olun
Ad Soyad
E-Posta
Tüm gelişmeleri anlık takip edebilmek için e-posta adresinizi bizimle paylaşın.