Menü
Sosyal Medya
Dil Seçiniz:
 1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. Özel Eğitim Nedir? Özel Eğitimle Hedeflenen Amaçlar Nelerdir?

Özel Eğitim Nedir? Özel Eğitimle Hedeflenen Amaçlar Nelerdir?

28/12/2018

Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin, eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri ile onların özel durumuna uygun
ortamlarda sürdürülen eğitime

Fiziksel, zihinsel, iletişimsel, sosyal ve duygusal gelişimlerindeki özellikler nedeniyle normal gelişimden farklılık gösteren ve normal eğitim-öğretimden yararlanamayan, kısmen yararlanan veya yararlandığı hâlde destek programları ile eğitimlerini devam ettirebilen bireyler için; özel olarak yetiştirilmiş personel tarafından sunulan özel yöntem ve araçlarla, gerekirse özel mekanlarda her özel gereksinimli grup için farklı olarak geliştirilmiş özel programlarla sürdürülen eğitime "özel eğitim” adı verilmektedir.

Çeşitli nedenlerle, bireysel özellikleri ve eğitim yeterlilikleri açısından yaşıtlarından beklenilen düzeyden anlamlı farklılık gösteren bireylere, özel eğitim verilmesi ve topluma kazandırılması gerekmektedir.

Özel eğitim ile özel eğitime gereksinimi olan bireylerin; toplumla kaynaşması sağlanarak, bağımsız ve üretici bireyler olmasını sağlayacak becerilerle donatılması amaçlanmaktadır. Bu bireylerin; toplum içindeki rollerini gerçekleştiren, başkaları ile iyi ilişkiler kuran, iş birliği içinde çalışabilen, çevresine uyum sağlayabilen, üretici ve mutlu bir vatandaş olarak yetişmeleri; toplum içinde bağımsız yaşamaları ve kendi kendilerine yeterli bir duruma gelmelerine yönelik temel yaşam becerilerini geliştirmeleri; uygun eğitim programları ile özel yöntem, personel ve araç-gereç kullanarak eğitim ihtiyaçları, yeterlilikleri, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda üst öğrenime, iş ve meslek alanlarına ve hayata hazırlanmaları özel eğitim programları ile sağlanmaktadır. Ayrıca; üstün yetenekli olan bireylerin, yetenekleri doğrultusunda özel eğitim ile yeteneklerinin en üst düzeye çıkarılması hedeflenmektedir.

Kimlerin Özel Eğitime İhtiyacı Vardır?

Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin, eğitimlerinin gerçekleştirilmesi için çok yönlü
disiplinler arası ekip modelinin kullanılması ve ekip çalışması yapılırken, farklı alanlarda çalışan uzmanlardan bilgi alınarak eğitim planı çıkarılması gerekmektedir.

Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasında, gelişim sürecinde oluşan çeşitli nedenlere bağlı olarak; bilişsel, dil, hareket, fizik, sosyal ve duygusal gelişimlerinde ölçme araçlarıyla ölçülebilen düzeyde yetersizlik, yavaşlama, gerileme veya ileride olma sonucunda yaşıtlarına göre farklı özellikler gösteren ve normal eğitim programlarından yararlanamayan, kısmen yararlanan veya yararlandığı halde destek programları ile eğitimlerini devam ettirebilen bireylerdir. (Baykoç Dönmez, 2009)

Özel gereksinimli bireyler; özel öğrenme güçlüğü, dil ve konuşma güçlüğü, yaygın gelişimsel bozukluk, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), bedensel yetersizlik, süreğen hastalık ve ortopedik yetersizlik, işitme yetersizliği, görme yetersizliği, zihinsel yetersizlik veya üstün ve özel yetenekli gruplar olarak değerlendirilmektedir.

Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin, eğitimlerinin gerçekleştirilmesi için çok yönlü disiplinler arası ekip modelinin kullanılması ve ekip çalışması yapılırken, farklı alanlarda çalışan uzmanlardan bilgi alınarak eğitim planı çıkarılması gerekmektedir

Özel Eğitime Gönül Vermiş Eğitimin Özel Neferleri, Parlayan Yıldızları Ankara’da Buluşuyor!

MEB tarafından “Özel Eğitim Alanından Destek Eğitimi Verecek Uzman Öğretici Kursu” ile
belirlenen alanlardan katılımcıların eğitimi ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile özel destek eğitimi
programı uygulayan özel eğitim okullarına, belirtilen alanlarda görevlendirilmek üzere öğretici
yetiştirilmektedir.

Özel eğitim, özel rehabilitasyon merkezleri veya kamu kurumlarına bağlı eğitim ve rehabilitasyon merkezleri; özel eğitim gerektiren bireylerin yetenek ve potansiyellerini açığa çıkararak, motive edecek, dışlanmayacakları hissini yansıtarak, birey olarak onları topluma kazandırmayı amaçlayan eğitim verilmesini sağlamaktadırlar. Bu amaca ulaşabilmek için alanında uzman, üstlendiği sorumluğun farkında ve işini severek yapan eğiticilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Özel eğitimde, eğitim ihtiyacı çocuğun durumuna ve ihtiyaçlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Özel eğitim programları, okullarda uygulanan genel eğitim programlarıyla aynı değildir ve özel olarak hazırlanmaktadır. Bu sebeple; ihtiyaca göre standartın dışına çıkılarak, her çocuk için ayrı bir eğitim modeli uygulanabilmektedir.

Programı – eğitimi verecek olan eğitimcilerde, özel eğitim ile ilgili gerekli eğitimleri almış, alanında uzman özel eğitmenlerdir ve özel eğitim verebilmeleri için özel bir takım eğitim süreçlerini tamamlamakla yükümlüdürler. MEB tarafından “Özel Eğitim Alanından Destek Eğitimi Verecek Uzman Öğretici Kursu” ile belirlenen alanlardan katılımcıların eğitimi ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile özel destek eğitimi programı uygulayan özel eğitim okullarına, belirtilen alanlarda görevlendirilmek üzere öğretici yetiştirilmektedir.

A&C Özel Kız Öğrenci Yurtları, Özel Eğitimin Özel Neferlerini Misafir Etmekten Dolayı Büyük Gurur Duyuyor!

Özel Eğitim Alanında Destek Verecek Uzman Öğretici Yetiştirme Kursu için Ankara’ya
gelecek olan kursiyerler; A&C Özel Kız Öğrenci Yurtları konforunu ve rahat ulaşım ayrıcalığını yaşamak için
sınırlı kontenjandan oluşan kampanyayı sakın kaçırmayın.

Milli Eğitim Bakanlığ tarafından duyurusu yapılan 14.01.2019 - 08.02.2019 tarihleri arasında Ankara - Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü’nde, resmi kurumlara ataması yapılmayıp, özel öğretim kurumları ile sözleşme imzalayan görevlendirme onayları olan okul öncesi, çocuk gelişimi ve eğitimi veya sınıf öğretmenliği alanlarına kaynaklık eden program mezunlarının katılabileceği “Özel Eğitim Alanından Destek Eğitimi Verecek Uzman Öğretici Kursu” ile eğitim personeli ihtiyacının karşılanması planlanmaktadır.

Bu amaçla; Başkent Öğretmenevi yanında yer alan Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü bünyesinde verilecek olan “Özel Eğitim Alanında Destek Verecek Uzman Öğretici Yetiştirme Kursu”na katılmak isteyen adayların 27/12/2018 tarihi mesai bitimene kadar ilgili belgeleri bulundukları il milli eğitim müdürlüklerine teslim etmekleri gerekmektedir. Başvuruları kabul gören kursiyerlerin listesi ookgm.meb.gov.tr adresinde duyurulacaktır.

A&C Özel Kız Öğrenci Yurtları, şubelerine yürüme mesafesinde olan konumu nedeniyle kursa katılım hakkı kazanan eğitim neferlerinin konaklama sorununa çözüm oluyor. Böylesine kutsal bir amaçla, Ankara’ya gelecek olan kursiyerler; A&C Özel Kız Öğrenci Yurtları konforunu ve rahat ulaşım ayrıcalığını yaşamak için sınırlı kontenjandan oluşan kampanyayı sakın kaçırmayın. Kampanya hakkında detaylı bilgi almak için 0 532 582 37 87 numaradan Leyla Kan ile görüşebilirler.

Diğer Blog Yazıları
Sıkça Sorulan Sorular
 • A&C Özel Kız Öğrenci Yurdunun her şubesinde çamaşır yıkama hizmeti bulunuyor mu?
  Öğrencilerimiz diledikleri zaman ücreti mukabilinde, tüm şubelerimizde mevcut olan çamaşır yıkama hizmetimizden yararlanabilirler. 7 kg - 9 kg çamaşır yıkama kapasitesine sahip makinelerde çamaşır yıkama hizmetimize, deterjan ve kurutma hizmeti de dahildir. Astım ve diğer alerjik hastalıklarda çamaşır ve deterjan kokusu bu hastalığa tetikleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple; çamaşır kurutma hizmeti büyük önem arz etmektedir. Özel A&C Kız Öğrenci Yurtları, bu aşamada hizmet kalitesini yükselterek yıkanan her çamaşırı herhangi bir ek ücret almadan yıkama ücreti mukabilinde kurutmaktadır.
 • Ütü hizmetinden nasıl faydalanabilirim?
  Ütü hizmetimiz, gece saat 24:00'a kadar görevlilerimizin bilgisi dahilinde ücretsiz olarak verilmektedir. Öğrencilerimizin güvenliği için ütü hizmetimiz, sadece kamera sisteminin olduğu yerlerde verilmektedir.
 • Gazi Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi merkez kampüse 3 şubemizden de ortalama 200 metre mesafeler arasında ulaşılabilir. Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak tüm şubelerimizden Gazi Üniversitesi merkez kampüse (Gazi Eğitim, Eczacılık, Fen, Spor Bilimleri, Teknoloji Fakültesi ve merkez kütüphane...) yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşmanız mümkündür. Ayrıca yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Gazi Üniversitesi diğer kampüslere (Gazi Tıp, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bankacılık ve sigortacılık yüksekokulu...) ulaşmak da mümkündür. Ankara'da özel öğrenci yurdu olarak Gazi Üniversitesi'ne yakınlık bakımından öğrencilerimize ayrıcalık sunmaktayız. Sunduğumuz bu hizmet ile hem öğrencilerin daha fazla uyumasını hem de günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı rahatça yapabilmeleri için imkan tanımaktayız. Ankara'da öğrenci olmak Gazi Üniversitesinde öğrenci olmak ve yurdumuzda kalmak gerçekten büyük ayrıcalıktır. Gazi Üniversitesinde okuyacaksan haydi sende katıl aramıza... Bu ayrıcalıkları yaşamak için daha fazla zaman kaybetme.
 • Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yurdumuzun arkasında olup yürüme mesafesi 5 dakikadır. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İİBF’ye yürüme mesafesi 10 dakika olup ancak dileyen öğrencilerin yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle bu fakültelere ulaşması mümkündür.
 • Ankara Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi'ne yakın olduğumuz kadar Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne de yakın mesafedeyiz. Yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi (Fizik ve kimya Mühendislikleri Bölümü)'ne ulaşmak da mümkündür.
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarımızdan, tahminen 6-7 dakika içerisinde tren istasyonlarına ulaşarak Türk Hava Kurumu Üniversitesine gidebilirsiniz. Tren ile okula ulaşım 15-20 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Trenin çalışmadığı zamanlarda yurtlarımızın önünden geçen dolmuşlarla 10 dakika içerisinde üniversitenin ücretsiz servis durağı olan Ostim'e ulaşıp, okul servis hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • Ankara'da Kız Yurdu olarak yurt kapasite kaç kişiliktir?
  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan kız yurdumuzun kapasiteleri, verilen kontenjanlardan daha az tutularak, öğrencilerimizin rahatı ön planda tutulmuştur. Ankara'da özel yurt fiyatları içerisinde de kaliteli hizmet standardına rağmen fiyat politikası ülkenin genel ekonomik yapısı düşünülerek belirlenmiştir. Özel yurt fiyatları araştırıldığında bizim fiyat politikamızın her bütçeye uygun olduğu görülecektir.
 • Yurdumuzda misafirlerimizi ağırlayabiliyor muyuz?
  Elbette... Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak öğrencilerimizin anneleri idareden uygunluk alarak yılda 2 kez ücretsiz konaklayabilirler. Diğer bayan misafir grupları ise belli ücrete tabii tutularak ve idare tarafından istenilen evrakları temin ederek yurtlarımızda konaklayabilirler.
 • Yemekler hakkında detaylı bilgi verir misiniz?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarında, her sabah zengin çeşitlerle açık büfe kahvaltı hizmeti verilmektedir. Akşam yemeklerinde ise her gün 4 çeşit olmak üzere sağlıklı ve besleyici yemekler çıkmaktadır. Yemeklerimizin lezzeti, kalitesi ve annelerinizin lezzetini aratmayacağı konusunda da son derece İDDİALIYIZ.
E-Bültenimize Kayıt Olun
Ad Soyad
E-Posta
Tüm gelişmeleri anlık takip edebilmek için e-posta adresinizi bizimle paylaşın.