Menü
Sosyal Medya
Dil Seçiniz:
 1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. Türkiye Üniversite İstatistikleri

Türkiye Üniversite İstatistikleri

23/07/2019

ac-kiz-yurdu-blog-turkiye-universite-istatistikleri-img-1

Üniversite öğrenimi, gençlerin hem teknik hem de kişisel gelişimini tamamlayan uzun soluklu, ciddi ve önemli bir süreçtir. Ülkemizde her geçen yıl gelişen üniversiteler ve yeni açılan bölümler sayesinde daha çok öğrenci üniversite okuma imkanı buluyor. 2018-2019 Yükseköğretim İstatistikleri’ne göre ülkemizde 4 milyonu aşkın öğrenci lisans; yaklaşık 3 milyon öğrenci ise ön lisans eğitimi görüyor. 2018-2019 akademik yılında 130 devlet, 73 vakıf üniversitesi ile 5 vakıf meslek yüksekokulunun aktif olarak öğrenci yetiştirdiği görülüyor. Bir önceki akademik döneme bakıldığında, 2019 yılında toplamda 22 yeni üniversite açıldığı fark edilebilir. Yakın gelecekte eğitim-öğretime başlaması planlanan 10 yeni üniversitenin ise 3’ü önümüzdeki eğitim yılı için öğrencilere kapılarını açıyor. Tüm bu istatistikler, ülkemizdeki üniversite sayısının ve üniversite okuyan gençlerin her geçen gün arttığını; dolayısıyla üniversite öğrenimi için seçilecek kurumun belirlenmesinin daha da önemli bir hâle geldiğini gösteriyor. 

Ankara’da Yeni Açılan Üniversiteler

2019-2020 akademik yılında ilk defa öğrenci alımı yapılan üniversite, meslek yüksekokulu ve bölümlerin büyük bir çoğunluğu, Ankara’da bulunuyor. Ankara’da bu sene açılan bir vakıf üniversitesi olan Ankara Medipol Üniversitesi, YKS 2019 ile ilk öğrencilerini kabul etti. Üniversitede diş hekimliği, eczacılık, tıp, mimarlık, güzel sanatlar, hukuk, iktisadi idari ve sosyal bilimler, iletişim, mühendislik fakülteleri ile çeşitli meslek yüksekokulları bulunuyor. Bunun yanı sıra 2017 yılında vakıf üniversitesi olarak kurulan Ankara Lokman Hekim Üniversitesi, bu sene burslu ve ücretli seçenekleri ile 6 yeni bölüm açtı. Bu bölümler; ağız ve diş sağlığı, ameliyathane hizmetleri, eczane hizmetleri ,diş protez hizmetleri, tıbbi görüntüleme teknikerliği, tıbbi tanıtım ve pazarlama olarak belirlendi. Bu yıl Ankara’da yeni açılan 2 de vakıf meslek yüksekokulu bulunuyor. Bunlardan ilki, Ostim Teknik Üniversitesi; ikincisi ise Yüksek İhtisas Üniversitesi. Tüm bu bölümlerin, ilerleyen dönemlerde Ankara’da üniversite okuyan öğrenci sayısının artışında etkili rol oynaması bekleniyor.

ac-kiz-yurdu-blog-turkiye-universite-istatistikleri-img-2

Yeni Açılan Bir Üniversitede Okumak

Yeni açılan bir üniversitede okumanın birçok ayrıcalığı vardır. Öncelikle, yeni açılan üniversitelerde öğrenci sayısı az olduğundan öğrenciler, kaliteli ve etkili bir öğrenim alma imkanı bulur. Kalabalık olmayan sınıflarda öğrencilerine yeteri kadar vakit ayırabilen öğretim elemanlarından en verimli şekilde yararlanabilirler. Yeni bölümlerde öğrencilerin akranları ile iletişim kurmaları ve sosyalleşmeleri de daha kolay olur. Henüz kalabalık olmayan bir okulda öğrenciler, sosyal kulüplerin kurulmasında ve yönetilmesinde sorumluluk alabilir; kişilerarası becerilerini geliştirme şansı bulabilir. Yeni üniversitelerin üstyapısal olanakları da genellikle oldukça konforludur. Yeni inşa edilmiş veya tadilatı tamamlanmış dersliklerde, ortak kullanım alanlarında veya kampüslerde öğrenciler, vakitlerini daha rahat bir şekilde değerlendirebilir.

Ankara’da Üniversiteli Olmak 

Bir memur kenti olarak bilinen Ankara, aynı zamanda çok da önemli bir öğrenci kentidir. Ankara’da bulunan 20’den fazla vakıf ve devlet üniversitesinde her yıl 220.000’den fazla öğrenci öğrenim görür. Bu üniversitelerin her biri, son derece kaliteli, prestijli ve başarılı eğitim kurumlarıdır. Şehrin üniversite yönünden zengin olması, kuşkusuz ki üniversite öğrencilerine birçok olanak tanır. Ankaralılar, öğrencilere ve öğrencilerle birlikte yaşamaya alışkındır. Şehrin hemen hemen her bölgesinde genç nüfusun fazlalığı dikkat çeker. Üniversite öğrencileri, huzur ve güven içerisinde konaklayabilir. Bunun yanı sıra şehirdeki ulaşım ağı da gelişmiştir. Ankara’da birçok önemli noktaya metro hatları, belediye otobüsleri ve dolmuşlar ile rahatlıkla ulaşım sağlanır. Ankara’da üniversite öğrencilerini sosyal açıdan da hareketli bir yaşantı bekler. Şehrin birçok bölgesinde alışveriş merkezleri, sinemalar, oyun salonları, konser ve tiyatro sahneleri ile spor tesisleri bulunur. Ankara’da öğrenciler, boş vakitlerini aktif bir şekilde değerlendirebilir. İklimi itibarıyla da Ankara, yaşamak için oldukça elverişli bir kenttir. Sonbaharda her biri farklı bir renge bürünen yapraklar, yerini insanı dinçleştiren soğuk havaya bıraktığında Ankaralılar da kar topu oynamanın keyfini çıkarır. İlkbaharın gelmesiyle yeşilin her tonunun sokakları ve parkları süslediği Ankara’da her mevsim bir başka güzeldir. 

ac-kiz-yurdu-blog-turkiye-universite-istatistikleri-img-3

A&C Özel Kız Öğrenci Yurtları: Ankara’daki En Güvenilir Adres

A&C Özel Kız Öğrenci Yurtları, her biri Gazi Üniversitesi’ne ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan 3 kız öğrenci yurdu binasıyla hizmet veriyor. A&C Özel Kız Öğrenci Yurtları’nın bulunduğu muhit, Ankara’nın en eski yerleşim alanlarından biri olup, daha çok memurların, emeklilerin ve üniversite öğrencilerinin yaşadığı sakin ve güvenli bir mahalledir. A&C Kız Öğrenci Yurtları, Gazi Üniversitesi’nin hemen arkasında yer alır. Bu nedenle A&C Özel Kız Öğrenci Yurtları, özellikle Gazi Üniversitesi, Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsü öğrencileri için mükemmel bir konuma sahiptir. Aynı zamanda yurtlar; merkezî konumları, metro istasyonuna 10 dakika yürüme mesafesinde bulunmaları, belediye otobüslerine ve Kızılay’a yakın olmaları sebebiyle Ankara’daki tüm üniversitelere de ulaşım kolaylığı sağlar. A&C Özel Kız Öğrenci Yurtları’nın binaları, proje temelinden itibaren “yurt projesi” olarak inşa edilmiş, yeni, konforlu ve öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak donanımdadır. Bu nedenle Ankara'da güvenilir kız yurdu arayan aileler, çocuklarını güven içinde A&C Kız Öğrenci Yurtları’na emanet edebilir. Tüm odalarda kaliteli ortopedik yataklar ve dayanıklı mobilyalar yer alır. Yurtlar genelinde 24 saat kesintisiz sıcak su, temizlik hizmeti, her gün açık büfe kahvaltı ve 4 çeşit akşam yemeği verilir. Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda aileler, A&C Özel Kız Öğrenci Yurtları'nı tercih ederek çocukları için kalacak bir kız yurdu bulmanın ötesinde, geniş imkanları olan bir yaşam alanı da seçmiş olur. 

Diğer Blog Yazıları
Sıkça Sorulan Sorular
 • A&C Özel Kız Öğrenci Yurdunun her şubesinde çamaşır yıkama hizmeti bulunuyor mu?
  Öğrencilerimiz diledikleri zaman ücreti mukabilinde, tüm şubelerimizde mevcut olan çamaşır yıkama hizmetimizden yararlanabilirler. 7 kg - 9 kg çamaşır yıkama kapasitesine sahip makinelerde çamaşır yıkama hizmetimize, deterjan ve kurutma hizmeti de dahildir. Astım ve diğer alerjik hastalıklarda çamaşır ve deterjan kokusu bu hastalığa tetikleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple; çamaşır kurutma hizmeti büyük önem arz etmektedir. Özel A&C Kız Öğrenci Yurtları, bu aşamada hizmet kalitesini yükselterek yıkanan her çamaşırı herhangi bir ek ücret almadan yıkama ücreti mukabilinde kurutmaktadır.
 • Ütü hizmetinden nasıl faydalanabilirim?
  Ütü hizmetimiz, gece saat 24:00'a kadar görevlilerimizin bilgisi dahilinde ücretsiz olarak verilmektedir. Öğrencilerimizin güvenliği için ütü hizmetimiz, sadece kamera sisteminin olduğu yerlerde verilmektedir.
 • Gazi Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi merkez kampüse 3 şubemizden de ortalama 200 metre mesafeler arasında ulaşılabilir. Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak tüm şubelerimizden Gazi Üniversitesi merkez kampüse (Gazi Eğitim, Eczacılık, Fen, Spor Bilimleri, Teknoloji Fakültesi ve merkez kütüphane...) yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşmanız mümkündür. Ayrıca yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Gazi Üniversitesi diğer kampüslere (Gazi Tıp, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bankacılık ve sigortacılık yüksekokulu...) ulaşmak da mümkündür. Ankara'da özel öğrenci yurdu olarak Gazi Üniversitesi'ne yakınlık bakımından öğrencilerimize ayrıcalık sunmaktayız. Sunduğumuz bu hizmet ile hem öğrencilerin daha fazla uyumasını hem de günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı rahatça yapabilmeleri için imkan tanımaktayız. Ankara'da öğrenci olmak Gazi Üniversitesinde öğrenci olmak ve yurdumuzda kalmak gerçekten büyük ayrıcalıktır. Gazi Üniversitesinde okuyacaksan haydi sende katıl aramıza... Bu ayrıcalıkları yaşamak için daha fazla zaman kaybetme.
 • Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yurdumuzun arkasında olup yürüme mesafesi 5 dakikadır. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İİBF’ye yürüme mesafesi 10 dakika olup ancak dileyen öğrencilerin yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle bu fakültelere ulaşması mümkündür.
 • Ankara Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi'ne yakın olduğumuz kadar Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne de yakın mesafedeyiz. Yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi (Fizik ve kimya Mühendislikleri Bölümü)'ne ulaşmak da mümkündür.
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarımızdan, tahminen 6-7 dakika içerisinde tren istasyonlarına ulaşarak Türk Hava Kurumu Üniversitesine gidebilirsiniz. Tren ile okula ulaşım 15-20 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Trenin çalışmadığı zamanlarda yurtlarımızın önünden geçen dolmuşlarla 10 dakika içerisinde üniversitenin ücretsiz servis durağı olan Ostim'e ulaşıp, okul servis hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • Ankara'da Kız Yurdu olarak yurt kapasite kaç kişiliktir?
  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan kız yurdumuzun kapasiteleri, verilen kontenjanlardan daha az tutularak, öğrencilerimizin rahatı ön planda tutulmuştur. Ankara'da özel yurt fiyatları içerisinde de kaliteli hizmet standardına rağmen fiyat politikası ülkenin genel ekonomik yapısı düşünülerek belirlenmiştir. Özel yurt fiyatları araştırıldığında bizim fiyat politikamızın her bütçeye uygun olduğu görülecektir.
 • Yurdumuzda misafirlerimizi ağırlayabiliyor muyuz?
  Elbette... Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak öğrencilerimizin anneleri idareden uygunluk alarak yılda 2 kez ücretsiz konaklayabilirler. Diğer bayan misafir grupları ise belli ücrete tabii tutularak ve idare tarafından istenilen evrakları temin ederek yurtlarımızda konaklayabilirler.
 • Yemekler hakkında detaylı bilgi verir misiniz?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarında, her sabah zengin çeşitlerle açık büfe kahvaltı hizmeti verilmektedir. Akşam yemeklerinde ise her gün 4 çeşit olmak üzere sağlıklı ve besleyici yemekler çıkmaktadır. Yemeklerimizin lezzeti, kalitesi ve annelerinizin lezzetini aratmayacağı konusunda da son derece İDDİALIYIZ.
E-Bültenimize Kayıt Olun
Ad Soyad
E-Posta
Tüm gelişmeleri anlık takip edebilmek için e-posta adresinizi bizimle paylaşın.