Menü
Sosyal Medya
Dil Seçiniz:
 1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. Üniversite Mi, Bölüm Mü, Şehir Mi?

Üniversite Mi, Bölüm Mü, Şehir Mi?

18/03/2019

Uzmanlara göre; en doğru üniversite ve en doğru meslekden ziyade, ayağınızı sürüyerek
gitmeyeceğiniz; ömür boyu yapacağınız o mesleği seveceğiniz; kısa bir dönem, belki de ömrününüzün geri kalanını yaşayacağınız o kentte yaşamaktan dolayı büyük keyif alacağınız; kazandığınızda aklınızın başka bir yerde kalmayacağı, pişmanlık yaşamayacağınız bir tercih yapmalısınız.

Üniversite hayatına adım atmak isteyen adayların en çok kafasını karıştıran sorulardan birisi hiç şüphesi ki; “Üniversite mi seçmeliyim, bölüm mü, yoksa şehre göre mi karar vermeliyim? Nasıl tercih yapmalıyım?” sorusudur.

Uzmanlara göre; en doğru üniversite ve en doğru meslekden ziyade, ayağınızı sürüyerek gitmeyeceğiniz; ömür boyu yapacağınız o mesleği seveceğiniz; kısa bir dönem, belki de ömrününüzün geri kalanını yaşayacağınız o kentte yaşamaktan dolayı büyük keyif alacağınız; kazandığınızda aklınızın başka bir yerde kalmayacağı, pişmanlık yaşamayacağınız bir tercih yapmalısınız.

Elbette, hayatınızın dönüm noktasındaki bu karar, son derece önemli ve üzerine dikkatlice düşünerek, her detayı değerlendirerek almanız gereken bir karar… Birçok parametrenin birlikte değerlendirildiği tercih aşamasında, cevabı aranan bu sorunun kesin bir formülü maalesef ki yok… Fakat, dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde yer alan, sevdiğiniz şehirde kampüsü bulunan ve hayalinizdeki mesleğe yönelik bölümün yer aldığı üniversiteler, yapacağınız tercihi daha sağlıklı ve daha kolay hale dönüştürüyor.

CWUR World University Rankings Raporuna Göre Dünyanın En İyi Üniversiteleri Arasında Yer Alan 13 Türk Üniversitesi

CWUR World University Rankings raporuna göre, dünya çapında sıralamaya girmiş Türk üniversiteleri, bu listede yer alırken bir nev-i başarılarını taçlandırıyor, bir yandan da öğrencilerin gözde tercihi
olarak daha da ön plana çıkıyorlar.

Dünyanın en iyi üniversitelerinin araştırıldığı CWUR World University Rankings tarafından rapor olarak açıklanan araştırma, çoğu idealist öğrencinin tercihlerini etkilediği için tercih esnasında dikkat edilen kriterler arasında yerini almaktadır.

Geçtiğimiz ay yayınladığımız blog yazımızda, CWUR World University Rankings dünyanın en iyi üniversiteleri 2018 - 2019 raporuna göre, dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında gösterilen 13 Türk üniversitesinden zaten bahsetmiştik. En başarılı Türk Üniversiteleri listesine giren 5 üniversitenin başkent Ankara’da yer aldığını da görmüştük. Bu üniversiteleri kısaca bir hatırlamak gerekirse;

 • Hacettepe Üniversitesi - 525
 • Ortadoğu Teknik Üniversitesi - 596
 • Ankara Üniversitesi - 625
 • Gazi Üniversitesi - 679
 • Bilkent Üniversitesi - 789

Bu listede, 679. sırada yerini alan “Gazi Üniversitesi” ise; Ankara’nın köklü üniversitelerinden biri olarak ve A&C Özel Kız Öğrenci Yurdunda öğrenim hayatına devam eden birçok kızımızın mutlu tercihi olarak ön plana çıkıyor. Peki, Gazi Üniversitesinin bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi ne olabilir?

Türkiye’nin En Köklü ve En Başarılı Üniversitelerinden Biri: ”Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü” Yeni Adıyla “GAZİ ÜNİVERSİTESİ”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile 1926 yılında temelleri atılan Gazi Üniversitesi, “Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü” adıyla açılmıştır.

Gazi Üniversitesi; köklü geçmişe sahip bir kurum olarak, Türkiye’nin en eski üniversitelerinden biridir. 1926 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile temelleri atılmış olup, ilk olarak “Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü” adıyla açılmıştır. 1929 yılında “Gazi Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü” olarak adı değiştirilmiş, 1976 yılında “Gazi Eğitim Enstitüsü” adını almış, 1982 yılında da “Gazi Üniversitesi” kimliğine kavuşmuştur.

Gazi Üniversitesi günümüzde; eğitim, tıp, diş hekimliği, eczacılık, sağlık bilimleri, fen, mühendislik, mimarlık, teknoloji, spor bilimleri ve uygulamalı bilimlerden oluşan 10 fakülte, bir yüksekokul, üç meslek yüksekokulu, beş enstitüsü ve alanında uzman, nitelikli akademik kadrosu ile gençleri, geleceğe hazırlamaya devam etmektedir.

Üniversitelerarası akredite programları sayesinde, uluslararası düzeyde diploma geçerliliğine sahip olması da öğrenciler için büyük bir avantaj olarak ön plana çıkmaktadır. Yükseköğretim Kurulu tarafından “Araştırma Üniversitesi” olarak seçilen 10 üniversiteden birisi de Gazi Üniversitesidir.

Ayrıca Gazi Üniversitesi; Çorum Hitit, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinin kuruluşlarında oldukça önemli bir rol üstlenmiştir.

Kaynak: http://www.gazitanitim.gazi.edu.tr/gazi-universitesi-katalog.pdf

“GAZİLİ OLMAK AYRICALIKTIR!”

Spor faaliyetleri, kariyer planlama uygulama ve araştırma merkezi, Tömer, öğrenci kulüpleri,
Türkiye’nin en eski ve en köklü kütüphanelerinden birine sahip olması gibi daha birçok avantajı olan Gazi
Üniversitesi “Gazili Olmak Ayrıcalıktır!” sloganıyla iddiasını da ortaya koymaktadır.

Türkiye’nin en büyük ve en güçlü üniversitesi olma yolunda hızla çalışmalarına devam eden Gazi Üniversitesi, güçlü akademik kadrosu ve donanımlı eğitim modelinin yanı sıra öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunan, yaratıcı, düşünen, sorgulayan gençler olmalarını sağlayan 150’nin üstünde öğrenci kulüp ve topluluğunu da bünyesinde barındırmaktadır.

Spor faaliyetleri, kariyer planlama uygulama ve araştırma merkezi, Tömer, öğrenci kulüpleri, Türkiye’nin en eski ve en köklü kütüphanelerinden birine sahip olması gibi daha birçok avantajı olan Gazi Üniversitesi “Gazili Olmak Ayrıcalıktır!” sloganıyla iddiasını da ortaya koymaktadır.

Spor faaliyetleri, kariyer planlama uygulama ve araştırma merkezi, Tömer, öğrenci kulüpleri, Türkiye’nin en eski ve en köklü kütüphanelerinden birine sahip olması gibi daha birçok avantajı olan Gazi Üniversitesi “Gazili Olmak Ayrıcalıktır!” sloganıyla iddiasını da ortaya koymaktadır.

Gazi Üniversitesi kampüs yerleşimlerine ve ulaşımına da kısaca değinmek gerekirse; merkez kampüsü, başkent Ankara’nın merkezinde yer alan Beşevler semtinde yer almakta olup; fakülte, yüksekokulları ve meslek yüksekokullarının yerleşkeleri; Maltepe, Emek, Ostim, Çankaya, Gölbaşı, Polatlı ve Kahramankazan gibi başkentin çeşitli merkezlerinde yer almaktadır.

Gazi Üniversitesi yerleşkelerinin merkezi konumlarından dolayı ulaşım da oldukça kolaydır. Özellikle; Maltepe, Beşevler ve Emek’teki yerleşkelere Ankaray ile oldukça kolay ve hızlı bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. Merkez yerleşkeye ise; otobüs ve dolmuşla yapılan toplu taşıma vasıtalarıyla, kolaylıkla ulaşmak mümkündür.

Ancak; A&C Özel Kız Öğrenci Yurdu öğrencileri, bu konuda biraz daha fazla şanslılar… Kampüse yürüme mesafesinde bulunan yurtlarımızda konaklayan kızlarımız, yol derdi olmadan üniversite hayatlarının keyfine varmaktadırlar.

Siz de, hem dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yerini almış hem de pek çok avantajı bünyesinde barındırmayı başarmış Türkiye’nin en köklü üniversitesi Gazi Üniversitesinde öğrenim hayatınıza devam etmek niyetindeyseniz; 3 şubesi ile ev konforunu yurt ortamına taşıyan, Gazi Üniversitesine en yakın yurt olmasının yanı sıra, birçok üniversiteye tek vasıta ile konforlu ulaşım imkanı sağlayan merkezi konum avantajlı A&C Özel Kız Öğrenci Yurdunun erken kayıt avantajını kaçırmayın. Unutmayın, “Gazili Olmak Ayrıcalıktır!” A&C Özel Kız Öğrenci Yurdu öğrencisi olmak ise avantajı ikiye katlamaktır!

Diğer Blog Yazıları
Sıkça Sorulan Sorular
 • A&C Özel Kız Öğrenci Yurdunun her şubesinde çamaşır yıkama hizmeti bulunuyor mu?
  Öğrencilerimiz diledikleri zaman ücreti mukabilinde, tüm şubelerimizde mevcut olan çamaşır yıkama hizmetimizden yararlanabilirler. 7 kg - 9 kg çamaşır yıkama kapasitesine sahip makinelerde çamaşır yıkama hizmetimize, deterjan ve kurutma hizmeti de dahildir. Astım ve diğer alerjik hastalıklarda çamaşır ve deterjan kokusu bu hastalığa tetikleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple; çamaşır kurutma hizmeti büyük önem arz etmektedir. Özel A&C Kız Öğrenci Yurtları, bu aşamada hizmet kalitesini yükselterek yıkanan her çamaşırı herhangi bir ek ücret almadan yıkama ücreti mukabilinde kurutmaktadır.
 • Ütü hizmetinden nasıl faydalanabilirim?
  Ütü hizmetimiz, gece saat 24:00'a kadar görevlilerimizin bilgisi dahilinde ücretsiz olarak verilmektedir. Öğrencilerimizin güvenliği için ütü hizmetimiz, sadece kamera sisteminin olduğu yerlerde verilmektedir.
 • Gazi Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi merkez kampüse 3 şubemizden de ortalama 200 metre mesafeler arasında ulaşılabilir. Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak tüm şubelerimizden Gazi Üniversitesi merkez kampüse (Gazi Eğitim, Eczacılık, Fen, Spor Bilimleri, Teknoloji Fakültesi ve merkez kütüphane...) yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşmanız mümkündür. Ayrıca yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Gazi Üniversitesi diğer kampüslere (Gazi Tıp, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bankacılık ve sigortacılık yüksekokulu...) ulaşmak da mümkündür. Ankara'da özel öğrenci yurdu olarak Gazi Üniversitesi'ne yakınlık bakımından öğrencilerimize ayrıcalık sunmaktayız. Sunduğumuz bu hizmet ile hem öğrencilerin daha fazla uyumasını hem de günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı rahatça yapabilmeleri için imkan tanımaktayız. Ankara'da öğrenci olmak Gazi Üniversitesinde öğrenci olmak ve yurdumuzda kalmak gerçekten büyük ayrıcalıktır. Gazi Üniversitesinde okuyacaksan haydi sende katıl aramıza... Bu ayrıcalıkları yaşamak için daha fazla zaman kaybetme.
 • Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yurdumuzun arkasında olup yürüme mesafesi 5 dakikadır. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İİBF’ye yürüme mesafesi 10 dakika olup ancak dileyen öğrencilerin yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle bu fakültelere ulaşması mümkündür.
 • Ankara Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi'ne yakın olduğumuz kadar Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne de yakın mesafedeyiz. Yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi (Fizik ve kimya Mühendislikleri Bölümü)'ne ulaşmak da mümkündür.
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarımızdan, tahminen 6-7 dakika içerisinde tren istasyonlarına ulaşarak Türk Hava Kurumu Üniversitesine gidebilirsiniz. Tren ile okula ulaşım 15-20 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Trenin çalışmadığı zamanlarda yurtlarımızın önünden geçen dolmuşlarla 10 dakika içerisinde üniversitenin ücretsiz servis durağı olan Ostim'e ulaşıp, okul servis hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • Ankara'da Kız Yurdu olarak yurt kapasite kaç kişiliktir?
  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan kız yurdumuzun kapasiteleri, verilen kontenjanlardan daha az tutularak, öğrencilerimizin rahatı ön planda tutulmuştur. Ankara'da özel yurt fiyatları içerisinde de kaliteli hizmet standardına rağmen fiyat politikası ülkenin genel ekonomik yapısı düşünülerek belirlenmiştir. Özel yurt fiyatları araştırıldığında bizim fiyat politikamızın her bütçeye uygun olduğu görülecektir.
 • Yurdumuzda misafirlerimizi ağırlayabiliyor muyuz?
  Elbette... Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak öğrencilerimizin anneleri idareden uygunluk alarak yılda 2 kez ücretsiz konaklayabilirler. Diğer bayan misafir grupları ise belli ücrete tabii tutularak ve idare tarafından istenilen evrakları temin ederek yurtlarımızda konaklayabilirler.
 • Yemekler hakkında detaylı bilgi verir misiniz?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarında, her sabah zengin çeşitlerle açık büfe kahvaltı hizmeti verilmektedir. Akşam yemeklerinde ise her gün 4 çeşit olmak üzere sağlıklı ve besleyici yemekler çıkmaktadır. Yemeklerimizin lezzeti, kalitesi ve annelerinizin lezzetini aratmayacağı konusunda da son derece İDDİALIYIZ.
E-Bültenimize Kayıt Olun
Ad Soyad
E-Posta
Tüm gelişmeleri anlık takip edebilmek için e-posta adresinizi bizimle paylaşın.