Menü
Sosyal Medya
Dil Seçiniz:
 1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. Üniversiteye Giriş Sınavı Olarak Gerçekleştirilen Yks Tyt-Ayt-Ydt Sınav Sonuçları 31 Temmuz 2018 – Salı Günü Ösym Tarafından Açıklanıyor

Üniversiteye Giriş Sınavı Olarak Gerçekleştirilen YKS TYT-AYT-YDT Sınav Sonuçları 31 Temmuz 2018 – Salı Günü ÖSYM Tarafından Açıklanıyor

24/07/2018

Üniversite öğrenim hayatı için hayal kuran ve sınava katılan yaklaşık 2,3 milyon öğrenci adayı, YKS sınav sonuçlarını öğrenmek için artık günleri sayıyor. 2017-2018 eğitim yılında getirilen yeni sınav sistemi, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başlığı adı altında toplanmıştı. Sınav, TYT (Temel yeterlilik Testi), AYT (Alan Yeterlilik Testi) ve YDT (Yabancı Dil Testi) olmak üzere üç aşamalı olarak gerçekleştirilmişti.

Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor?

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre; adaylar sınav sonuçlarına, https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden 31 Temmuz 2018 – Salı günü ulaşabilecekler.

Yeni sistemiyle birlikte gelen birçok soru ile bekleyen aday ve veliler, merak ve büyük bir heyecan içinde sonuçların açıklanacağı büyük güne adeta kilitlendiler. ÖSYM tarafından açıklanan takvime göre; 31 Temmuz 2018 Salı günü sistem, öğrenci ve velilerin erişimine açılacak ve baraj puanını geçen öğrenciler için heyecanlı yeni bir dönem başlayacak. Adaylar sınav sonuçlarına, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden ulaşabilecekler.

YKS testlerindeki doğru ve yanlış cevap sayısı, YKS puanları ve başarı sıraları, TYT puanları ve başarı sıraları, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ve Yerleştirme puanları ve başarı sıralarını da görüntülemek isteyen adaylar, YKS sonuçları ile birlikte aynı sayfada bu bilgilere de ulaşabileceklerdir.

YKS 2018 Yerleştirme Koşulları Nelerdir?

Adaylar; ön lisans ve lisans programlarına, yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak, TYT ve/veya SAY, SÖZ, EA, DİL yerleştirme puanları doğrultusunda merkezi yerleştirme sistemi tarafından tercihleri doğrultusunda yerleştirileceklerdir. Barajı geçen adayların, 24 tercih yapma hakkı bulunmaktadır.

Ön lisans programlarını ve AÖF tercih etmek isteyen adayların, 2018-TYT'de 150 ve üzeri puan almaları gerekmektedir. 2018-AYT/YDT'de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar ise, yükseköğretim programlarını, bölümün koşulları ve kontenjanları doğrultusunda tercih edebileceklerdir.

Tercih Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

YKS sınav sonuçlarına göre baraj puanı aşan ve tercih yapmaya hak kazanan üniversite öğrencisi adayları, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına merkezî yerleştirme işlemine göre atanacaklar.

ÖSYM tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan, 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundan faydalanarak yapılacak olan tercihler, 7-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında ÖSYM tarafından web sitesi üzerinden alınacaktır.

Tercih esnasında, öğrenci ve velilerin 2018 - YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu dikkatle okumaları ve tercihlerini kılavuzda yer alan bilgiler doğrultusunda yapmaları gerekmektedir. Tercih aşaması esnasında herhangi bir sorun yaşanılması adına, bu adım büyük önem arz etmektedir.

Tercih Dönemi "Ankara Kız Öğrenci Yurtları" Arayışına Giren Öğrenci ve Veliler Müjde!

Hayalinin kapısını Ankara'da aralayan kız öğrenciler,

Tercih döneminde yerleşeceği üniversiteyi belirleyen öğrenci ve veliler, eş zamanlı konaklama sorunu da çözmek için konforlu ve güvenilir yurt arayışına giriyorlar. Tercihi Ankara olan ve şehir dışından gelecek öğrenciler; konforlu, hijyenik ve güvenilir yurt arayışına şimdiden başladılar.

Ailesinin göz bebeği olan değerli öğrencilerimiz için, Ankara'da yurt hizmetinde aranılan tüm özellikleri bünyesinde barındıran ve kalite ilkesinden asla ödün vermeyen A&C Özel Kız Öğrenci Yurtları, 2018-2019 eğitim yılına tüm yenilikleriyle hazır! Özellikle; Ankara en güvenilir kız öğrenci yurdu denildiğinde akla ilk gelen alternatif olmanın yanı sıra, Gazi Üniversitesine en yakın yurt ve bu yıl öğrenim hayatına başlayacak olan Hacı Bayram Veli Üniversitesine en yakın yurt olma özelliğine sahip A&C Özel Kız Öğrenci Yurtları kampüse yürüme mesafesinde konaklamanın avantajını sunuyor.

Kayıt Hakkı Kazanan Adaylar İçin Önemli Tarihler: 3-7 Eylül 2018

Kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencileri ve velilerini en içten dileklerimizle kutluyoruz.

YKS sınav sonuçlarına göre baraj puanı aşan ve tercih yapmaya hak kazanan üniversite öğrencisi adaylarının kayıt işlemleri 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıt tarihleri ise, 3-5 Eylül 2018 tarihleri arası olarak belirlendiği ÖSYM tarafından duyurulmuştur.

Kesin kayıt yaptırmaya hak kazanan tüm öğrencileri şimdiden kutlar, bu gururu yaşayan tüm velileri tebrik ederiz.

Diğer Blog Yazıları
Sıkça Sorulan Sorular
 • A&C Özel Kız Öğrenci Yurdunun her şubesinde çamaşır yıkama hizmeti bulunuyor mu?
  Öğrencilerimiz diledikleri zaman ücreti mukabilinde, tüm şubelerimizde mevcut olan çamaşır yıkama hizmetimizden yararlanabilirler. 7 kg - 9 kg çamaşır yıkama kapasitesine sahip makinelerde çamaşır yıkama hizmetimize, deterjan ve kurutma hizmeti de dahildir. Astım ve diğer alerjik hastalıklarda çamaşır ve deterjan kokusu bu hastalığa tetikleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple; çamaşır kurutma hizmeti büyük önem arz etmektedir. Özel A&C Kız Öğrenci Yurtları, bu aşamada hizmet kalitesini yükselterek yıkanan her çamaşırı herhangi bir ek ücret almadan yıkama ücreti mukabilinde kurutmaktadır.
 • Ütü hizmetinden nasıl faydalanabilirim?
  Ütü hizmetimiz, gece saat 24:00'a kadar görevlilerimizin bilgisi dahilinde ücretsiz olarak verilmektedir. Öğrencilerimizin güvenliği için ütü hizmetimiz, sadece kamera sisteminin olduğu yerlerde verilmektedir.
 • Gazi Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi merkez kampüse 3 şubemizden de ortalama 200 metre mesafeler arasında ulaşılabilir. Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak tüm şubelerimizden Gazi Üniversitesi merkez kampüse (Gazi Eğitim, Eczacılık, Fen, Spor Bilimleri, Teknoloji Fakültesi ve merkez kütüphane...) yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşmanız mümkündür. Ayrıca yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Gazi Üniversitesi diğer kampüslere (Gazi Tıp, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bankacılık ve sigortacılık yüksekokulu...) ulaşmak da mümkündür. Ankara'da özel öğrenci yurdu olarak Gazi Üniversitesi'ne yakınlık bakımından öğrencilerimize ayrıcalık sunmaktayız. Sunduğumuz bu hizmet ile hem öğrencilerin daha fazla uyumasını hem de günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı rahatça yapabilmeleri için imkan tanımaktayız. Ankara'da öğrenci olmak Gazi Üniversitesinde öğrenci olmak ve yurdumuzda kalmak gerçekten büyük ayrıcalıktır. Gazi Üniversitesinde okuyacaksan haydi sende katıl aramıza... Bu ayrıcalıkları yaşamak için daha fazla zaman kaybetme.
 • Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yurdumuzun arkasında olup yürüme mesafesi 5 dakikadır. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İİBF’ye yürüme mesafesi 10 dakika olup ancak dileyen öğrencilerin yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle bu fakültelere ulaşması mümkündür.
 • Ankara Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Gazi Üniversitesi'ne yakın olduğumuz kadar Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne de yakın mesafedeyiz. Yurtlarımızın önünden geçen 220-221 numaralı otobüslerle Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi (Fizik ve kimya Mühendislikleri Bölümü)'ne ulaşmak da mümkündür.
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne nasıl ulaşabilirim?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarımızdan, tahminen 6-7 dakika içerisinde tren istasyonlarına ulaşarak Türk Hava Kurumu Üniversitesine gidebilirsiniz. Tren ile okula ulaşım 15-20 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Trenin çalışmadığı zamanlarda yurtlarımızın önünden geçen dolmuşlarla 10 dakika içerisinde üniversitenin ücretsiz servis durağı olan Ostim'e ulaşıp, okul servis hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • Ankara'da Kız Yurdu olarak yurt kapasite kaç kişiliktir?
  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan kız yurdumuzun kapasiteleri, verilen kontenjanlardan daha az tutularak, öğrencilerimizin rahatı ön planda tutulmuştur. Ankara'da özel yurt fiyatları içerisinde de kaliteli hizmet standardına rağmen fiyat politikası ülkenin genel ekonomik yapısı düşünülerek belirlenmiştir. Özel yurt fiyatları araştırıldığında bizim fiyat politikamızın her bütçeye uygun olduğu görülecektir.
 • Yurdumuzda misafirlerimizi ağırlayabiliyor muyuz?
  Elbette... Özel A&C kız öğrenci yurtları olarak öğrencilerimizin anneleri idareden uygunluk alarak yılda 2 kez ücretsiz konaklayabilirler. Diğer bayan misafir grupları ise belli ücrete tabii tutularak ve idare tarafından istenilen evrakları temin ederek yurtlarımızda konaklayabilirler.
 • Yemekler hakkında detaylı bilgi verir misiniz?
  Özel A&C Kız Öğrenci Yurtlarında, her sabah zengin çeşitlerle açık büfe kahvaltı hizmeti verilmektedir. Akşam yemeklerinde ise her gün 4 çeşit olmak üzere sağlıklı ve besleyici yemekler çıkmaktadır. Yemeklerimizin lezzeti, kalitesi ve annelerinizin lezzetini aratmayacağı konusunda da son derece İDDİALIYIZ.
E-Bültenimize Kayıt Olun
Ad Soyad
E-Posta
Tüm gelişmeleri anlık takip edebilmek için e-posta adresinizi bizimle paylaşın.